Во Русија пронајден дијамант од 190 карати

Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руската сибирска федерална единица Јакутија само неколку дена пред новогодишната ноќ, објави Алрос, водечки светски производител на дијаманти.

Според стручната анализа , висококвалитетниот скапоцен камен , би можел и понатаму да е дел од природата неверојатни две милијарди години.

Истражувачите во моментов работат на откривање на точната старост на дијамантот, пренесува  весникот ,,Раша тудеј“.

фото: RT.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *