Шупет стана најбогатата мачка на светот , доби голем дел од богатството на Лагерфилд

Шупет стана најбогатата мачка на светот откако по смртта на славниот дизајнер Карл Лагерфелд во февруари минатата година ѝ припадна добар дел од неговото наследство од 200 милиони евра.

Таа денес живее со дадилка во предградие на Париз и има свој профил на Инстаграм, на кој беше објавена серија фотографии што ги снимил самиот Лагерфелд непосредно пред неговата смрт.

„Таа е славна мачка. Има свој менаџер бидејќи добива многу барања. Досега нема сработено ништо затоа што е ултраизбирлива“, изјави Каролин Лебар, шефица на комуникации на брендот „Карл Лагерфелд“ во Париз.

Според неговиот пријател Герхард Штајдл, Лагерфелд правел и до 50 фотографии од Шупет дневно. Таа беше неговата најголема љубов, леташе со него со приватен авион и ѝ купуваше дијамантски ѓердани.

 Тој веднаш се вљубил во Шупет кога првпат ја видел кај нејзиниот оригинален сопственик, францускиот модел Баптист Гјабикони, во 2011 година и по две недели ја зел кај себе. Шупет потоа се појави во низа рекламни кампањи и денес има 128.000 следбеници на Инстаграм.

фото:dazeddigital.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *