Volkswagen го претстави електричниот микробус е-BULLI


Минатиот јули, Фолксваген го претстави првиот концепт на електричен микробус. Германскиот производител на автомобили продолжува да експериментира со класична естетика и модерна технологија со својот нов прототип e-BULLI.


За ова најново издание, Фолксваген го обнови автобусот Т1 Самба, кој беше произведен во Хановер, Германија. VW го замени оригиналниот мотор со четири цилиндри од 32 kW со својот електричен мотор од 61 kW. Е-БУЛИ има два пати вртежен момент од оригиналниот комбиниран со максимална брзина од 130 км на час (приближно 80 милји на час).


Заокружувајќи ги спецификациите, е-BULLI е опремен со LED фарови, ретро брзинометар со двоцифрен дисплеј, LED индикатори за полнење на задниот дел на возилото и таблета поставена на таванот над ветробранот. Компанијата планира да лансира T1 конверзија и целосно изработени Т1 микробуси со цени кои почнуваат од околу 70,000 УСД.


VW првично требаше да го дебитира моделот на е-БУЛИ на Техно Класика 2020, но конвенцијата беше откажана заради коронавирусот. Како и да е, бидете подесени за дополнителни детали околу производството и преовладување на е-БУЛИ. Во меѓувреме, проверете неколку класични VW микробуси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *