Коби Брајант, Тим Данкан и Кевин Гарнет во кошаркарската Хала на славните 2020


Халата на славните на ја објави својата класа во 2020 година, деветчлен список што го водат Коби Брајант, Тим Данкан и Кевин Гарнет. На Брајант, Данкан и Гарнет им се придружува 10-кратниот WLBA All-Star Тамика Катчингс, поранешен тренер на Хјустон Рокетс и двократниот шампион во НБА, Руди Томјанович, четирикратниот тренер на НЦАА на годината Еди Сатон, трикратниот тренер на НЦАА шампион Ким Мулки на Бајлор и петкратен тренер на НЦАА Дивизија II, Барбура Стивенс од универзитетот Бентли.


Поминувајќи ја целосната 20-годишна кариера во НБА лигата со Лос Анџелес Лејкерс, Брајант беше петкратен шампион во НБА, 2008 година НБА МВП, двократно финале во НБА МВП, двократен шампион за постигнувања, 11-кратна селекција во првиот тим во НБА и 9-годишна селекција на тим во одбраната, меѓу списоците и други достигнувања. По неговото трагично загинување во јануари, брзо беше соопштено дека ќе добие итна постхумна индукција.


Широко оценет како најголем моќен напаѓач на сите времиња, Данкан беше 5-годишен НБА шампион, двократен НБА МВП, 3-кратно финале во НБА МВП 10 -кратен избор на првиот тим во НБА и 8-пати член на тимот на сите дефанзивци, плус повеќе. Тој ја одигра целата 19-сезонска НБА кариера со „Сан Антонио Спарс“.


Познат по својата бескрајна страст и интензитет, Гарнет беше 1кратен НБА шампион, 1кратен НБА МВП, 1кратен дефанзивен играч на годината, 4-годишна прва селекција во НБА-тим, и 9-пати Ол-НБА Прв Избор на тим, заедно со други признанија. Поголемиот дел од својата кариера ја помина со Минесота Тимбервулвс и Бостон Селтикс, но исто така имаше и краток погодок со Бруклин Нетс.

View this post on Instagram

L E G E N D S • #20HoopClass

A post shared by #NBATogether (@nba) on

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *