„Apple“ воведува нова втора генерација на iPhone SE


„Apple“ штотуку го претстави својот рестартиран iPhone SE, модел од втора генерација од 400 американски долари со обновен дизајн на iPhone 8. Новиот iPhone SE е опремен со 4,7 инчен Retina HD дисплеј, дебели рамки и домашно копче со допир ID. Како и да е, тој го користи новиот A13 Bionic процесор на Apple – истиот пронајден во најновиот iPhone 11 и 11 Pro на компанијата.


Како и оригиналниот iPhone SE, прирачникот има единечна леќа со камера на предната страна и 12-мегапикселна леќа со широк агол на задната страна. Со моќноста на A13 Bionic процесор, задната камера има Smart HDR можности за детални снимки, додека предната ги користи ефектите на портрет режим и портрет осветлување. Втората генерација „Специјално издание“ iPhone исто така може да снима 4K видео на 60fps, со slo-mo, временски период и стабилизација на филмското видео во двете предни и задни леќи.

SE е направен од стакло и алуминиум и може да користи и безжичен полнеж за Qi, за разлика од неговиот оригинален колега. Исто така за разлика од првото издание, прирачникот има рамка од 5,45 инчи, што е повеќе од еден инч поголема од претходникот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *