Диетата со која Кристина Агилера симна 30 килограми во рекорден рок

dietata-so-koja-kristina-agilera-simna-30-kilogrami-vo-rekorden-rok-01.jpg

Диетата траела 10 месеци и се одвивала во две фази.

Првата траела 4 месеци и подразбирала:

3 главни оброци и 2 ужини. Дозволено било консумирање само на одредени намирници како пилешко, мисиркино месо и сирење. Од јаглехидратите на менито се наоѓаат компирот и макароните.

Во втората фаза вклучени биле производи чија основна улога била да се намали желбата за благо.

Дозволено било консумирање на мешунки, месо, млечни производи, јајца и сирење. Дозволено е и некое парче црно чоколадо.

Дневниот калориски внес не смее да надминува 1500 калории.

Секој оброк би требало да има 450 калории, а ужините околу 150 калории.

Предлог мени за прва фаза:

Појадок – парче пилешко, порција грашок, зелена салата, компир со средна големина.

Ручек – порција житарки, безмасно сирење, целер

Вечера – 2 варени јајца, парче леб од цело зрно, карфиол

Ужина – зелен зеленчук, тиква, тиквички, домат

Предлог мени за втора фаза:

Појадок – шска свежо шумско овошје, авокадо, овесна каша, јајце, малку кикиритки

Ручек – грав со пилешко или мисиркино месо, парче тофу, леб од цели зрна со паста од бадеми

Вечера – салата со морски плодови, зелено јаболко, манго

Ужина – овошје по избор

Мастите и шеќерите се целосно забранети, а како при секоја диета, се препорачува голем внес на вода.

dietata-so-koja-kristina-agilera-simna-30-kilogrami-vo-rekorden-rok-02.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *