Не ѝ се допаѓало бунтувањето, не ѝ помогнала со брачните проблеми – Каков бил односот на кралицата и принцезата Дијана?

Дијана успеа да ги освои срцата на целиот свет, но многумина се убедени дека не била во најдобри односи со кралицата.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-01.jpg

Не е тајна дека помеѓу двете жени постоеле многу разлики, но колку од гласините се всушност точни?

Во продолжение можете да дознаете нешто повеќе за вистинската врска на Дијана и кралицата Елизабета:

Елизабета сепак била горда на Дијана

И покрај личните проблеми, наводно, кралицата Елизабета ѝ се восхитувала на Дијана и на она што успеала да го постигне. По нејзината смрт, кралицата изјави:

„Дијана беше неверојатно и надарено човечко битие. Во добро и во зло, таа секогаш успеваше да се насмее и да ги инспирира другите со нејзината топлина и добрина“.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-02.jpg

Кралицата покажала сочувство за нејзината осаменост

Целиот свет знае дека Дијана се чувствувала изолирано и осамено во кралската палата, но според гласините, кралицата ѝ покажала сочувство.

Во првите месеци од бракот со Чарлс, Дијана често барала совет од кралицата, која пак со задоволство ѝ помагала.

Авторот Ингрид Севард, кој ја напиша The Queen and Di: The Untold Story, тврди дека Дијана рекла дека ја има најдобрата свекрва во светот.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-03.jpg

Бунтувањето на Дијана не ѝ се допаѓало на кралицата

Членовите на кралското семејство мораат да следат многу правила, но Дијана одбиваше да им се покори.

Понекогаш нејзините изјави, особено после разводот, го оцрнуваа кралството семејство, а на кралицата очигледно не ѝ се допаѓало ова.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-04.jpg

Кралицата не сакала да ѝ помогне со брачните проблеми

Во 1986-та, кога бракот на Чарлс и Дијана почна да се влошува, принцезата побарала помош од кралицата. Тогаш Дијана се справуваше со аферата на Чарлс и Камила, па се обратила кај нејзината свекрва бидејќи била во „брак без љубов“.

Во документарецот Diana: In Her Own Words, принцезата открива што се случило тогаш – Елизабета само ѝ рекла „Не знам што треба да правиш“.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-05.jpg

Но, на Елизабета не ѝ било сеедно за неверството на Чарлс

Во 1995-та година, Дијана направи интервју што го шокира целиот свет. Во интервјуто таа изјави дека во нејзиниот брак со Чарлс всушност има тројца – таа, принцот и Камила.

Кратко по емитувањето на интервјуто, се верува дека токму Елизабета напишала писмо до Дијана, во кое ја советува да се разведат.

Следната година, во 1996-та, Дијана и Чарлс официјално се разведоа.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-06.jp.jpg

Дијана продолжи да зборува со медиумите и после разводот

Иако беше свесна за последиците, Дијана продолжи да зборува за животот во кралската палата.

Нормално, членовите на кралското семејство, вклучувајќи ја и Елизабета, не беа задоволни од ова. Веројатно овие постапки дополнително ги заладиле односите помеѓу Дијана и кралицата.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-07.jpg

Чарлс, а не Елизабета, побарал да ѝ се одземе титулата на Дијана

Дијана ја изгуби кралската титула по разводот, но за ова бил задолжен Чарлс.

Наводно, Елизабета била подготвена да ѝ дозволи на Дијана да си ја користи титулата, но нејзиниот син инсистирал на спротивното. Што значи, кралицата сепак се грижела за неа.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-08.jpg

Критики за кралицата по смртта на Дијана

Трагичната смрт на младата принцеза ги шокира сите, но јавноста беше уште поизненадена од ладнокрвноста на Елизабета.

Сепак, многу извори тврдат дека кралицата била ужасната од трагичниот настан и дека сметала дека смртта на Дијана е огромна загуба за нацијата.

Во писмо, кое било напишано по смртта на принцезата, кралицата изјави:

„Навистина е премногу тажно и ова е голема загуба за државата. Но, реакцијата на јавноста за нејзината смрт и погребот како да ги обединија луѓето од целиот свет на навистина инспиративен начин“.

kakva-vsushnost-bila-vrskata-na-dijana-i-kralicata-elizabeta-09.jpg

На кралицата сигурно не ѝ се допаѓало бунтувањето на Дијана и прекршувањето на правилата, но слободно можеме да кажеме дека таа сепак ја сакала и ја ценела како личност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *