8 модни заповеди од Французинките за да бидете беспрекорна дама

Французинките ни служат како инспирација за многу нешта – мода, нега, начин на живеење… А, постои причина зошто неретко се обидуваме да го следиме нивниот пример.

8-modni-zapovedi-od-francuzinkite-za-da-bidete-besprekorna-dama-01.jpg

Французинките секогаш изгледаат беспрекорно, дури и без тон шминка или дизајнерска облека. Тие се познати и по нивниот „природен“ изглед и неретко се симбол за женственост.

Па, кои се нивните тајни?

Вашата мајка нека ви биде модна инспирација

Можеби сега не ви се допаѓа стилот на вашата мајка, но ако погледнете фотографии од минатото, кога била на ваша возраст, речиси сигурно ќе ви се допадне она што го носела.

Уште подобро е што модата од 70-тите и 80-тите се враќа, па голема е веројатноста да најдете старо парче облека во нејзиниот гардеробер, кое е модерно и денес.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-02.jpg

Секогаш кога имате прилика, покажете ги нозете

Французинките сакаат да ги покажуваат нивните нозе, без разлика дали со здолниште или фустан. Ако, пак, носат панталони, во потоплите денови ги комбинираат со влечки или сандали, кои откриваат барем мал дел од нозете.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-03.jpg

Носете само штикли во кои можете да одите

Кога станува збор за штикли, никогаш не го прекршувајте ова правило.

Без разлика колку добро изгледа некој модел, ако одењето во тие чевли е болно и тешко, воопшто нема да изгледате привлечно.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-04.jpg

Сакото е задолжително парче

Кога се двоумите што да облечете, никогаш нема да погрешите со сако. Истовремено, ова парче облека никогаш не излегува од мода и ќе можете да го носите со години.

Па, осигурете се дека имате барем едно во вашиот гардеробер.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-05.jpg

Секогаш истакнувајте го струкот

Обидете се секогаш да го истакнете вашиот струк, без разлика што носите. На овој начин ќе го подобрите изгледот на вашата фигура, а речиси секоја модна комбинација ќе изгледа многу подобро.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-06.jpg

Не плашете се од заводлива облека

Денес жените се похрабри, па на социјалните мрежи можете да видите безброј фотографии на кои носат минијатурни фустани и други парчиња облека. Па зошто и вие да не го правите тоа?

Се разбира, најважно е да сочувствувате удобно, па нема потреба да покажувате премногу кожа ако тоа не ви е пријатно.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-07.jpg

Јакната или капутот се секогаш добра инвестиција

Кожена јакна, тексас јакна, мантил, зимски капут… ова се парчиња облека за кои секогаш вреди да платите малку повеќе.

Со нив ќе ја освежите секоја комбинација, а ќе можете да ги носите многу долго време.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-08.jpg

Чувствувајте се удобно во ваша кожа

На крај, најважно е облеката што ја носите да прави да се чувствувате удобно. Вашиот стил е само ваш и токму тој ве прави посебни.

Па, нема потреба слепо да ги следите трендовите – бидете креативни и најдете го стилот што ви одговара најмногу.

modnite-pravila-na-francuzinkite-za-besprekoren-izgled-09.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *