Рецепт за кнедли со јаготки – не е комплицирано како што изгледа

Во сезоната на јаготки постојано сме во потрага на нови рецепти во кои ќе ги вклучиме.

recept-za-knedli-so-jagotki-ne-e-komplicirano-kako-sto-izgleda-01.jpeg

Освен стандардните сокови, џемови, мармалади и сладоледи од јаготки, пробајте да направите слатки кнедли.

Постапката е многу поедноставна отколку што на прв поглед ви се чини.

Потребни состојки:

 • 1kg компири
 • 2 јајца
 • 50g путер
 • Малку сол
 • 400g ситно брашно
 • 12-16 поголеми јагоди
 • 100g мелен кокос
 • Арома од малина или јагоди
 • 2 кесички ванилин шеќер

Подготовка:

 • Компирите сварете ги добро заедно со лушпите, а откако ќе бидат сварени излупете ги и додајте им го путерот и малку сол. Направете пире и оставете го да отстои.
 • Во оладеното пире додајте ги јајцата и добро измешајте. Потоа додадете го брашното и направете мазно тесто од кое ќе обликувате кнедли.
 • Во секоја кнедла втиснете една јаготка.
 • Загрејте вода до степен на вриење, па во неа пуштете неколку кнедли. Откако ќе испливаат на површина, варете ги 10-тина минути.
 • Извадете ги и исцедете ги во голема цедалка. Повторувајте ја постапката додека не го потрошите тестото.
 • Во пластичен сад со капаче ставете го кокосот и додадете му неколку капки од аромата која сте ја одбрале. Затворете го садот и протресете, за аромата да се пренесе по целиот кокос.
 • На крајот додадете ванилин шеќер и повторно промешајте.
 • Кнедлите ставете ги во кокосот и валкајте ги. Оставете ги добро да се оладат пред послужување.
 • Ако сакате, може врз нив да додадете чоколаден прелив, крем или домашен џем од јагоди.
recept-za-knedli-so-jagotki-ne-e-komplicirano-kako-sto-izgleda-02.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *