Здравствени придобивки на ананасот, заради кои треба почесто да јадете

Има многу витамини и минерали, помага за здравјето, за слабеење и освежување во топлите денови – време е да почнете почесто да јадете ананас.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-01.jpg

Ананасот е овошје богато со витамини, посебно Ц и А, минерали, ензими, калциум, фосфор и калиум.

Вкусен е и освежителен во топлите денови, а благодарение на состојките има многу здравствени придобивки кои ќе ве натераат да си купувате одвреме-навреме.

6 причини зошто почесто да вметнувате ананас во вашата исхрана:

1. Ги зајакнува коските и спречува остеопороза.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-02.jpg

2. Го подобрува варењето на храната и помага за слабеење.

3. Го подобрува видот благодарение на витаминот А и бета каротенот – препорачливи се сокови од ананас.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-03.jpg

4. Го намалува крвниот притисок и ги намалува симптомите на истиот, а помага и за нормална функција на срцето.

5. Богат е со витамин Ц и помага во спречување настинки и го зајакнува имунитетот.

6. Ги намалува менструалните болки и ги релаксира мускулите.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-04.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *