Кристијано Роналдо и неговиот режим за перфектно здраво тело

За многумина Кристијано Роналдо е спортски идол, херој и инспирација, а покрај тренингот, како фудбалерот се одржува во форма?

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-01.jpg

Сите спортисти имаат различен начин на кој се одржуваат во форма, а Роналдо е еден од оние кои се екстремно посветени на фитнесот и здравиот живот.

35-годишната фудбалска ѕвезда изгледа одлично, а се придржува до следниве навики:

Тренира на терен долго и напорно, со интензивни тренинг сесии

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-02.jpg

Кардио е клучот за успешен тренинг и фит тело – кога не е на терен, вежба кардио во теретана

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-03.jpg

Крева тегови, но не се оптоварува да биде премногу набилдан

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-04.jpg

Како фудбалер, најважен дел од телото му се нозете, па најмногу инвестира во нивно вежбање

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-005.jpg

Има приватен готвач кој се грижи за неговата специјална исхрана

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-006.jpg

Не се држи до исти вежби и одвреме-навреме ги менува за подобар резултат

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-05.jpg

Одвојува многу време за закрепнување и опуштање на телото и мускулите и практикува хидротерапија за рехабилитација и закрепнување 

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-06.jpg

Одморот е важен колку и вежбањето – спие минимум 8 часа навечер и одмора со кратка дремка попладне

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-07.jpg

Тренинг во базен – добро е за зглобовите, ослободува стрес – вежба аееробик, крева тежина во базен и прави кардио во базен

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-08.jpg

Како што „старее“, така обрнува повеќе внимание на флексибилноста, па вежба и пилатес

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-10.jpg

Семејството го одржува насмеан, позитивен и енергичен

kako-kristijano-ronaldo-go-odrzhuva-teloto-vo-forma-11.jpg
View this post on Instagram

Family Bike Ride 🚴🏼👌🏼❤️

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *