Како да го употребувате рицинусовото масло за побрз раст на косата?

Ако се борите со тенки и испукани врвови на косата, најверојатно сте запознаени со магичните својства на рицинусовото масло.

kako-pravilno-da-koristite-ricinusovo-maslo-za-pobrz-rast-na-kosata-001.jpg

Прашањето е дали навистина рицинусот помага во растот на косата – мит или не?

Иако не постојат научни докази дека го помага растот, според експертите, праксата покажува поинаку.

„Неговите антибактериски својства оневозможуваат воспаление на фоликулите на влакната, додека рицинолеинската киселина ја стимулира циркулацијата и помага во растот на косата“ – вели фризерката и стилист од Австралија – Бриџит Хил, и додава:

„Но, за да имате ефект, маслото мора малку да се загрее и да го оставите нанесено на косата барем 30 минути за да си го одработи своето“.

kako-pravilno-da-koristite-ricinusovo-maslo-za-pobrz-rast-na-kosata01.jpg

Се нанесува од коренот па сè до врвовите (1/2 чашка) и се остава на делува.

Откако ќе го измиете убаво, исушете ја косата со пешкир и избегнете фенирање.

Рицинусовото масло се користи за сите типови на коса, но не се препорачува за оние кои имаат проблем со првут.

Кога е во прашање неговата употреба на веѓи и трепки козметичарите велат дека мора да се внимава и да разговарате претходно со офталмолог како не би се појавила алергија на очите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *