Како да излечите херпес со природни намирници

Иако низ аптеките ќе најдете бројни креми кои помагаат за лечење на херпесот, сепак некои преферираат природни алтернативи.

4-nacini-kako-so-prirodni-namirnici-da-go-izlecite-herpesot-001_resize.jpg

Херпесот е последица од инфекција, а лесно се пренесува преку физички контакт или преку употреба на заеднички прибор за јадење.

Исто така, кога имунитетот ќе ви опадне и ќе ве совлада стресот – се манифестира преку херпес.

Како да го излечите по природен пат?

1. Направете смеса од 3 крупни чешниња лук, ситно изрендани и 100g мед. Со оваа смеса мачкајте ги инфицираните делови.

2. Херпесот може да го излечите и ако го мачкате со масло од тиква, кое може да го најдете во продавниците за здрава храна.

3. Уште еден лек за херпесот е брашното од (х)елда. Направете паста од 1 лажица брашно и 2 шолји зовриена вода. Малку проварете, оладете, па со добиената смеса премачкајте ги болните делови.

4. Може да помешате и лажичка сол со лажичка сода бикарбона и малку вода, додека не добиете густа смеса. Мачкајте на местото по неколкупати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *