Чоколаден намаз кој може да го користите дури и кога слабеете

Со овој рецепт не мора да „бегате“ од чоколадото дури и кога сте на диета.

recept-za-cokoladen-namaz-koj-moze-da-go-konsumirate-i-koga-slabeete-001.jpg

Постапката и состојките се многу едноставни и достапни, а важно е да знаете дека колку што е појак блендерот во кој го подготвувате намазот, толку ќе биде покремаст.

Освен блендер, за изработка ќе ви требаат:

  • 1 шолја лешници, печени и лупени
  • Малку индиски ореви (10-тина парчиња)
  • 3 големи лажици растопен какао путер
  • 2-3 лажици какао прав
  • Малку топла вода
  • Мед

Подготовка:

Се блендираат прво лешниците со индиските ореви додека не се иситнат добро, а потоа се додаваат останатите состојки. Блендирајте неколку минути со повремени паузи за промешување на кремот.

recept-za-cokoladen-namaz-koj-moze-da-go-konsumirate-i-koga-slabeete-2.jpg
recept-za-cokoladen-namaz-koj-moze-da-go-konsumirate-i-koga-slabeete-1.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *