Летни ладни салати од само 3 состојки

Дојде времето кога салатата ни е главен оброк, па обичниот домат знае да ни досади.

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-001.jpg

За да се храните разновидно, а притоа да не печете или варите нешто што дополнително ќе ви направи жештина, ви требаат нови идеи за ладни салати.

Комбинации на зеленчуци (во некои случаи и овошје) кои ќе ви се најдат летово, кога сакате брз оброк од само 3 состојки:

Марула, краставица, рендан морков

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-1.jpg

Авокадо, млад кромид, магдонос или друг зачин по желба

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-2.jpg

Краставица, кромид и павлака

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-3.jpg

Краставица, ротквица и копар

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-4.jpg

Рендана зелка, морков и јаболка (може да додадете и суво грозје)

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-5.jpg

Домати, пченка и зелена салата

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-6.jpg

Грав од конзерва, домати и песто

ladni-letni-salati-od-samo-3-sostojki-7.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *