Намирници кои го ладат телото во лето и оние кои непотребно го загреваат

Тоа што телото во лето ви бара ладна лубеница или свежа салата од краставици не е коинциденција.

namirnici-koi-go-ladat-teloto-vo-leto-i-onie-koi-nepotrebno-go-zagrevaat-001.jpg

Има листа на намирници кои го ладат телото во топлите денови, но има и намирници кои непотребно го загреваат.

Што да јадете почесто, а што поретко, кога надвор е топло?

Храна која го лади телото:

 • Зеленчук: Тиквици, краставици, целер, тиквички и пиперки.
 • Течности: Јогурт, кокосова вода, млеко со малку мед, сок од шипки, ладни супи.
 • Овошје: Лубеница, диња, банана и манго.
 • Храна богата со витамин Ц.
 • Многу вода.
 • Во водата и пијалаците секогаш можете да додадете нане, кое има разладувачки ефект.
namirnici-koi-go-ladat-teloto-vo-leto-i-onie-koi-nepotrebno-go-zagrevaat-2.jpg

Храна која го топли телото:

 • Алкохолни пијалаци.
 • Сувомеснати производи.
 • Високо калорична храна.
 • Масни и зрели сирења и кашкавали.
 • Кофеин.
namirnici-koi-go-ladat-teloto-vo-leto-i-onie-koi-nepotrebno-go-zagrevaat-3.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *