Омилен десерт од детството: Кокосови коцки со мармалад

Коцки со освежителен мармалад, потопени во чоколадо, па извалкани во кокос – има ли нешто подобро?

omilen-desert-od-detstvoto-kokosovi-kocki-so-marmalad-01.jpg

Дали како мали сте јаделе чоколадни коцки со мармалад, извалкани во кокос?

Многумина ги потсеќа ова на вкусот на детството, иако оригиналниот рецепт е според австралискиот специјалитет ламингтонс.

Но и оние што првпат ќе ги пробаат, ќе се заљубат на прво залче.

Потребни состојки:

За колачот:

 • 3 јајца
 • 150g шеќер
 • 100ml масло
 • 100ml млеко
 • 130g брашно
 • 10g прашок за печиво
 • Прстофат сол

За чоколадниот прелив:

 • 250g темно чоколадо
 • 250g путер
 • 200ml млеко

За декорација:

 • 300g кокос

Начин на подготовка: 

 • Одвојте ги жолчките од белките и изматете ги белките додека не добиете пенеста смеса.
 • Измешајте ги жолчките со маслото и шеќерот, па додадете го прашокот за печиво и постепено млекото.
 • Потоа додадете прстофат сол и полека измешајте ги белките со смесата од жолчки.
 • Прелијте ја смесата во плех обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна 20 минути на 180 степени. Оставете колачот да се излачи половина час.
 • Оладениот колач поделете го на половина и внатрешниот дел намачкајте го со богат слој мармалад од јагоди/малини или друго црвено овошје. Преклопете со горниот дел и исечете коцки.
 • Стопете го чоколадото со путерот и млекото така што ќе добиете мазна смеса за фил.
 • Потопете ги коцките од сите страна, а потоа извалкајте ги во кокос.
 • Служете ги на собна температура.
omilen-desert-od-detstvoto-kokosovi-kocki-so-marmalad-02.jpg
omilen-desert-od-detstvoto-kokosovi-kocki-so-marmalad-03.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *