Како да се носите со наглите промени на времето?

Скоковите на температурите од топло на ладно, па обратно, влијаат на притисокот, срцето, циркулацијата и генерално на расположението.

kako-da-se-nosite-so-naglite-promeni-na-vremeto-1.jpg

Како со едноставни промени во секојдневието да си ги олесните наглите промени на времето?

Излезете во природа и активирајте се

Било која активност во рок од 2 часа во текот на денот многу ќе ве направи поотпорни. Активностите во природа или тренингот на отворено ќе ви ги намалат главоболките, но и новото на стрес.

Исхраната нека биде разновидна и со витамини

Здравата и правилна исхрана со зеленчук и овошје е главен предуслов за ублажување на негативните последици од времето. 2 до 3 литри вода се задолжителни исто така.

Избегнувајте маснотии и тешка, брзa храна од која брзо ќе ви се приспие.

kako-da-se-nosite-so-naglite-promeni-na-vremeto-2.jpg

Заменете го кафето со билни чаеви

Како полесно би се носеле со метеопатијата, одберете билни чаеви од камилица и лимета. Одлични се за опуштање.

Консумирајте омега-3 и калциум

Може да ги пиете како капсули и додатоци на исхраната, но и да консумирате повеќе млени производи и зелен лиснат зеленчук.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *