За што може да ви послужи сода бикарбоната во вашата градина?

Сода бикарбоната е состојка што ја има во секој дом и може да се користи за многу нешта, вклучувајќи ја и грижата за вашите растенија.

za-shto-mozhe-da-vi-posluzhi-soda-bikarbonata-vo-vashata-gradina-01.jpg

Можеби досега сте ја користеле сода бикарбоната за чистење и разни други трикови, но сте помислиле ли како може да ви послужи и во вашата градина?

Вo продолжение погледнете неколку употреби на оваа состојка за вашите растенија:

Еколошко средство против габи

Во комбинација со сапун, сода бикарбоната може да го спречи растењето на габите на некои растенија.

Во шишенце со распрскувач измешајте вода, 1-2 лажици сода бикарбона и околу половина лажица течен сапун. Потоа само напрскајте ги растенијата со растворот.

Имајте на ум дека бидејќи ова е природно средство, ќе треба да почекате неколку денови за да ги видите ефектите.

za-shto-mozhe-da-vi-posluzhi-soda-bikarbonata-vo-vashata-gradina-02.jpg

Заштита од инсекти

Некои бубачки можат навистина да ги оштетат вашите растенија, но сода бикарбоната ќе ви помогне да го решите и тој проблем.

И овојпат ќе ви послужи истиот раствор од вода, сода бикарбона и течен сапун.

za-shto-mozhe-da-vi-posluzhi-soda-bikarbonata-vo-vashata-gradina-03.jpg

Средство против мравки

Сода бикарбоната е смртоносна за мравките, но тие знаат да ја избегнуваат. Затоа, направете мешавина од шеќер и сода бикарбона во однос 1:1 – на овој начин мравките ќе бидат привлечени од шеќерот и нема да ја забележат содата.

Потоа само нанесете од мешавината на местата каде што се појавуваат мравки.

za-shto-mozhe-da-vi-posluzhi-soda-bikarbonata-vo-vashata-gradina-04.jpg

Проверка на квалитетот на почвата

Експертите велат дека најдобрата почва за растенија е онаа што не е ниту многу кисела, ниту многу алкална. За да откриете каква е почвата во вашата градина, направете го следново:

-Исечете малку црвена зелка и оставете ја да врие во тенџере со вода.

-После 10-тина минути исцедете ја водата во сад. Ќе забележите дека водата има виолетова боја и важно е да знаете дека е рН неутрална.

-Потоа ставете ја водата во две одделни чаши. Во една додајте оцет – водата ќе стане темно розова поради киселоста. Во другата додајте сода бикарбона – водата ќе стане сина или зелена поради алкалноста. Бојата на водата во овие чаши е за контрола, односно споредба. Ако ги запомните боите, следниот пат не мора да правите вода за контрола.

-Во друга чаша додајте малку од водата од зелката и 2-3 лажици од почвата што сакате да ја тестирате. Почекајте половина час.

Ако водата стане темно розова, како онаа во чашата со оцет, тогаш почвата е многу кисела. Ако водата стане сина или зелена, како во чашата со сода бикарбона, тогаш е многу алкална. Ако, пак, водата не ја промени бојата, тогаш почвата е со добар квалитет.

za-shto-mozhe-da-vi-posluzhi-soda-bikarbonata-vo-vashata-gradina-05.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *