Пробајте уште денес: Домашен спреј против комарци од 3 состојки

Избегнете ги пликовите од комарците и постојаното чешање со домашен спреј кој нема да ве чини ниту многу пари, ниту ќе ви одземе време.

probajte-uste-denes-domasen-sprej-protiv-komarci-od-3-sostojki-001.jpg

Кога ситуацијата е сериозна, не можете да седите надвор или во природа, пробајте го овој рецепт за спас.

Потребно ви е:

  • Масло за готвење, по желба
  • 9-постотен оцет
  • Гел за туширање

Помешајте ги сите состојки во еднаков размер додека не добиете бела пена. Прелијте ја мешавината во шишенце со распрскувач и слободно пропрскајте по цело тело. Избегнувајте го лицето и осетливите делови.

Втора опција е мешавината да ја распоредите во неколку садови низ дома или во дворот, односно на местата каде најчесто седите.

Мешавината е добра бидејќи оцетот ги одбива комарците, гелот за туширање го сокрива непријатниот кисел мирис на оцетот, а маслото е база со чија помош спрејот се задржува за телото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *