Најконтроверзната принцеза: Од модел со разголени фотки и келнерка до круна во Шведска

Принцезата Софија, војвотката од Värmland, е најконтроверзен член на шведското кралско семејство.

najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska-01.jpg

Додека конзервативните Британци жестоко се противеа на свадбата на принцот Хари со поранешна актерка, шведскиот принц Карл Филип, се ожени со некогашна риjалити ѕвезда и манекенка која неколкупати се сликала гола за машки списанија.

Принцезата Софија е омилена во Шведска. Таа волонтира, помага и навистина ужива во хуманитарната работа.

najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska-02.jpg

Мајка е на два сина, принцовите Александер и Габриел.

Очигледно, во Шведска не постојат стереотипи околу минатото на лидерите, а Софија Хелквист и тоа како имала бурна младост.

Принцезата е родена во 1984-година во Дандерид, Шведска.

najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska-04.jpg

На 20 години се фотографирала за списението Slitz, со змија околу себе.

Студирала во Њујорк, САД додека работела како келнерка за да се издржува.

najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska02.jpeg
najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska01.jpg

Во 2009-та го запознава нејзиниот сегашен сопруг принцот Карл Филип во ноќен клуб. Двајцата велат дека било љубов на прв поглед.

najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska01_1.jpg

Нивната веридба е објавена во 2014-та, а свадбата се случи во 2015-та година.

najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska01_2.jpg
najkontroverznata-princeza-od-model-so-razgoleni-fotki-i-kelnerka-do-kruna-vo-svedska01_3.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *