Совршен летен десерт: Мини такоси со фил од бисквити и свежо овошје

Мини амерички палачинки во комбинација со освежителен фил и овошје – идеален рецепт за освежување во летните денови.

sovrshen-leten-desert-mini-takosi-so-fil-od-biskviti-i-svezho-ovoshje-01.jpg

Ако не сте од оние кои сакаат тешки, чоколадни десерти, овие мини такоси се како измислени за вас.

Наместо класични такоси, направете мини американски палачинки, подгответе го филот и додадете овошје по желба.

Потребни состојки

За палачинки (околу 12 парчиња | може да направите и палачинки по свој рецепт):

 • 200g брашно
 • 2 лажици шеќер
 • ½ лажица сода бикарбона
 • 1.5 лажица прашок за печиво
 • Прстофат сол
 • 2 јајца
 • Околу 200ml млеко
 • Неколку капки екстракт од ванила

За фил:

 • 250g маскарпоне
 • 100ml крем за шлаг
 • 1-2 лажици шеќер во прав
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 80g мелени бисквити

Начин на подготовка:

 • Измешајте ги сувите состојки за палачинките.
 • Јајцата и течните состојки измешајте ги додека смесата не стане пенаста и истурете ја во сувата смеса. Измешајте добро да се соедини.
 • Оставете ја смесата 15 минути на собна температура.
 • На загреана тава и премачкана со масло, на тивок оган правете по 2 мини палачинки одеднаш.
 • Кога ќе се појават меурчиња на горната страна, палачинката превртете ја да се испече од другата страна.
 • За филот, измешајте ги со миксер маскарпоне сирењето и шлагот.
 • Додадете ги останатите состојки за филот и измешајте да добиете соединета смеса.
 • Во средина на палачинките ставете дебел слој од филот, а одозгора наредете овошје по желба.
 • Завртете ги на половина палачинките за да добијат изглед на такоси и наредете ги тесно една до друга.
sovrshen-leten-desert-mini-takosi-so-fil-od-biskviti-i-svezho-ovoshje-04.jpg
sovrshen-leten-desert-mini-takosi-so-fil-od-biskviti-i-svezho-ovoshje-02.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *