Меган Маркл сака да готви – какво хоби имаат членовите на британското кралско семејство?

Да се биде член на кралското семејство значи живот исполнет со многу обврски, но и овие луѓе имаат време за забава и по некое хоби.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-01.jpg

Кога се настрана од окото на јавноста, и членовите на кралското семејство сакаат да уживаат во активности што им се забавни, па како и секоја личност, и тие си имаат некое свое хоби.

Во продолжение погледнете кое е омиленото хоби и кои се скриените таленти на членовите од британското кралското семејство:

Кралицата Елизабета е автомеханичар

За време на Втората светска војна, кралицата била дел од англиските трупи и помагала во поправањето на воените возила. Овој подвиг ја направи првата жена од кралското семејство која им се приклучила на вооружените сили.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-02.jpg

Дијана била одличен пливач

Принцезата сакала нуркање и пливање уште од најрана возраст. Откако се венча со Чарлс, таа секое утро го користела базенот во Бакингемската палата. Истовремено, не се откажувала од пливањето и кога патувала и отседнувала во хотели.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-03.jpg

Меган Маркл сака да готви

Покрај глумата, војвотката од Сасекс го сака и готвењето. Дури и кога со Хари живееја со кралското семејство и имаа цел тим готвачи, Меган многу често приготвувала храна за сите.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-04.jpg

Кејт Мидлтон има музички талент

Војвотката од Кембриџ беше флејтистка во оркестарот на нејзиниот факултет. Во 2017-та таа имаше можност да ја покаже нејзината љубов кон музиката и накратко беше диригент за симфонискиот оркестар од Хамбург.

Истовремено, таа била одличен спортист во средно, а многу ја сака и фотографијата.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-05.jpg

Принцезата Ен беше олимписки јавач

Единствената ќерка на Елизабета почнала да јава уште на 13 години. Во 1976-та таа стана првиот член на кралското семејство кој се натпреварувал на Олимписки игри.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-06.jpg

Принцезата Беатрис сака да трча

Најстарата внука на кралицата се трка, и тоа не само поради љубовта кон спортот. Таа има трчано на многу добротворни маратони, а учествуваше и во триатлон каде што преплива 3.300 метри, возеше велосипед 140 километри и го искачи вулканот Етна.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-07.jpg

Вилијам и Хари се поло играчи

Мажите од кралското семејство играат поло уште од владеењето на Џорџ VI, а Хари и Вилијам ја продолжуваат традицијата. И тие неретко играат во добротворни цели, а не само поради љубовта кон спортот.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-08.jpg

Принцот Чарлс е талентиран сликар

Чарлс сака да слика со водени бои, а првата изложба ја имаше во 1977-ма. Најчесто слика пејзажи, но има направено и неколку портрети. Дел од неговите слики се продаваат на аукција, а заработените пари одат во добротворни цели.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-09.jpg

Кралицата сака да снима

Кога ја добила првата камера од татко ѝ, Елизабета веднаш се вљубила во снимањето. Таа има направено бројни снимки и фотографии од семејството, а дел од нив беа прикажани во документарец од BBC, направен во чест на нејзиниот 90-ти роденден.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-10.jpg

Хари вози хеликоптер

Како сите мажи од кралското семејство, и Хари има воено искуство, а е квалификуван и за летање хеликоптер. Тој служеше во Авганистан, па дури и доби награда за најдобар копилот.

megan-markl-saka-da-gotvi-koi-se-hobijata-na-chlenovite-na-britanskoto-kralsko-semejstvo-11.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *