Вкусно мезе: Плескавички од пилешко месо и тиквички

Има ли нешто подобро од тоа да уживате со најблиските во вкусни мезиња и омилениот пијалак?

vkusno-meze-pleskavichki-od-pileshko-meso-i-tikvichki-01.jpg

Ако не сте од оние кои сакаат тешки јадења, а сепак уживаат во вкусна храна, овие плескавички се идеални за вас.

Направени од пилешко месо, во комбинација со тиквички – се прават брзо и лесно, а секогаш ќе сакате уште.

Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 1 голема тиквица, рендана
  • 500g чисто пилешко месо, ситно сечкано на ленти
  • 1 лажица лук во прав
  • Малку сечкан магдонос и друго зеленило по желба
  • 100g брашно
  • Сол и бибер

Начин на подготовка:

  • Измешајте ги сите состојки во еден сад.
  • Со лажица ставајте од смесата во тавче премачкано со масло.
  • Печете од двете страни.

Видео постапка: 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *