Девиците чистат, Овните со пијалак – како се смируваат хороскопските знаци кога се под многу стрес?

Сите ние си имаме некоја техника или стратегија за смирување. Бидејќи денес стресот е неизбежен, од голема важност е да најдеме начин да се релаксираме на крајот од денот.

devicite-chistat-bliznacite-spijat-kako-se-smiruvaat-horoskopskite-znaci-koga-se-pod-mnogu-stres-01.jpg

Она што е интересно е тоа што сите луѓе се смируваат и релаксираат на различен начин – некои медитираат, некои сакаат да разговараат со блиска личност, а за некои нема ништо порелаксирачко од прошетката во природа.

Во продолжение дознајте што прават хороскопските знаци кога се обидуваат да се смират и релаксираат:

Овен

Вие се опуштате со пијачка. Кога сте под многу стрес, една не ви е доволно, па можно е да испиете и две-три. Притоа, се обидувате да престанете да мислите на проблемот што ве мачи, но најчесто ова не ви оди по план. Неретко ви е навистина тешко да се смирите, па тоа уште толку ве прави гневни.

Бик

Веднаш ѝ се јавувате на некоја блиска личност за која сте сигурни дека ќе ве разбере. Дури и да не добиете совет, сосем доволно ви е некој да ги ислуша вашите маки. Сакате детално да го опишете вашиот проблем и да нагласите колку сте гневни поради него.

Близнаци

За вас, најлесниот начин да се ослободите од стресот е спиењето. Знаете дека штом ќе се наспиете, ќе се чувствувате подобро и ќе сфатите дека проблемот и не е толку голем. Ако, пак, проблемот не ви дозволува да заспиете, пуштате филм, а притоа си играте на телефонот.

devicite-chistat-bliznacite-spijat-kako-se-smiruvaat-horoskopskite-znaci-koga-se-pod-mnogu-stres-02.jpg

Рак

Вие сте многу чувствителна личност, па дури и најмалите, неважни проблеми не ви дозволуваат да се релаксирате. Ако некако успеете да се убедите дека проблемот сепак не е толку страшен, ова не трае долго и набрзо повторно почнувате да се грижите. Едноставно, вие не знаете како да се релаксирате, па можеби е време да поработите на тоа.

Лав

Стресот ве прави навистина гневни, па во овие моменти вие викате и кажувате многу лоши зборови. Ако некој ви се најде на патот, дури и со желба да ви помогне, вие му викате и нему и почнувате да се расправате. Вие воопшто не се обидувате да се опуштите, туку само барате начин да го „истурете“ целиот гнев врз некој.

Девица

Кога се чувствувате лошо и напнато, вие веднаш барате некоја активност што ќе ви го одвлече вниманието. Најчесто излегувате на прошетка, а ако не сте во можност да го направите тоа, почнувате да бришете прашина, да го средувате домот или да правите што било што ќе ве држи зафатени.

devicite-chistat-bliznacite-spijat-kako-se-smiruvaat-horoskopskite-znaci-koga-se-pod-mnogu-stres-03.jpg

Вага

Вие сте сфатиле дека танцувањето е најдобриот лек за вас. Штом ќе се соочите со сериозен проблем кој не ви дава да се опуштите, вие пуштате музика и почнувате да танцувате. Истовремено, пеете на цел глас и за неполн час се чувствувате многу подобро.

Скорпија

Вие сте разумна личност, па пред да почнете да се нервирате за нешто, добро размислувате за тоа. Ако, на пример, некој ве повредил, наместо да бидете гневни, вие барате причина за тоа однесување. Се обидувате да ги погледнете нештата од различна перспектива, а ова речиси секогаш ви помага да се ослободите од стресот и негативните чувства, но процесот малку трае.

Стрелец

Обично внимавате на исхраната, но штом сте под многу стрес, вашата утеха е храната. Во овие моменти си дозволувате калорична храна која обично ја избегнувате, а неретко се ослободувате од стресот и со шопинг.

devicite-chistat-bliznacite-spijat-kako-se-smiruvaat-horoskopskite-znaci-koga-se-pod-mnogu-stres-04.jpg

Јарец

Кога сте соочени со проблем, вие не правите ништо, туку само се повлекувате и почнувате да се „губите“ во вашите мисли. Не кажувате никому што ви се случува и можете со часови да размислувате за проблемот. Дури откако ќе најдете решение успевате да се релаксирате.

Водолија

Кога сте под многу стрес, најдобриот „лек“ за вас е споделувањето на вашите проблеми. И тоа, не само на најблиските – неретко го споделувате проблемот и на социјалните мрежи. Поради некоја причина, откако отворено ќе кажете што ве мачи, веднаш се чувствувате многу подобро.

Риби

Медитацијата е вашата омилена техника за релаксирање. Штом ќе сфатите дека сте напнати, веднаш почнувате да медитирате или одите на прошетка во природа. Знаете дека гневот и нервозата нема да ви помогнат да најдете решение, па секогаш барате начин да се ослободите од лошите мисли.

devicite-chistat-bliznacite-spijat-kako-se-smiruvaat-horoskopskite-znaci-koga-se-pod-mnogu-stres-05.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *