Дали е ова можно? Грците се капат и се сончаат на плажите, во Атина измерени 23 степени

Грците денес се упатија кон плажите и јавните паркови затоа што реткиот јануарски топлотен бран понуди прекин на заклучувањето поради вирусот корона.

Бидејќи температурите во Атина достигнаа и до 23 Целзиусови степени, луѓето легнаа на песок, пливаа во морето и шетаа по Пиреја, додека полицијата патролираше за да ги контролира гужвите, пренесува Ројтерс.

Во последните 50 години, толку високи температури беа видени само двапати во јануари: во 1987 и 2010 година, објави Националната опсерваторија во Атина.

Грција е делумно заклучена од почетокот на ноември, а луѓето се принудени да носат маски во јавноста.

Во петокот, властите ги продолжија ограничувањата, вклучително и забраните за јавни собири, барем до 18 јануари, бидејќи се обидоа да го забават растот на инфекциите, претежно на северот.

По една од најтоплите години регистрирана на глобално ниво во 2020 година, топла воздушна маса и прашина кои пристигнаа од африканскиот континент ја преплавија Атина, каде еден метар температура на сонцето покажа 31 Целзиусов степен.

Просечните јануарски температури за јануари низ цела Грција се движат од под нулата до 5 или најмногу 10 степени во крајбрежните региони, соопшти Националната метеоролошка служба (ЕМИ).

Слични Вести
Menu