Том Хенкс ќе ја води свечената програма на инаугурацијата на Бајден,а американската химна ќе ја пее Лејди Гага

Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечена програма на 20 јануари, на денот на инаугурацијата на eо Бајден, објавија организаторите на овој настан, а најновите имиња што се појавија се Џенифер Лопез и Лејди Гага.

Во специјалното шоу што ќе трае 90 минути и ќе се вика „Прославувајќи ја Америка“, ќе се појават и некои други познати личности во САД. Странските медиуми јавуваат дека Лејди Гага ќе ја пее американската химна на инаугурацијата.Меѓу нив се Деми Ловато, Џастин Тимберлејк и Ент Клемонс, објави Ројтерс, а ABC News додава дека ќе им се придружат и Џенифер Лопез и Лејди Гага.

Бајден и потпретседателот Камала Харис ќе положат свечена заклетва тој ден и ќе одржат воведен говор на церемонијата.Програмата ќе се емитува во живо на CBS, ABC, CNN, NBC, MSNBC, а исто така ќе биде на YouTube, Facebook, Twitter и некои други онлајн платформи.

На Супер топката во 2016 година, Лејди Гага ја испеа и американската химна

Слични Вести
Menu