Уникатен бизнис: Го плаќаат да не работи ништо

Јапонецот кој заработува за живот од ангажирање од луѓе за да не прави ништо, има над три илјади клиенти и еден куп пријатели на социјалните мрежи.

За сума од нешто помалку од сто евра, 37-годишниот Моримото ќе „јаде, пие и ќе дава едноставни одговори“ на сметка на клиентот.

Шоџи Моримото е оженет и е магистер по физика, а своите услуги ги понуди за прв пат на својот Твитер профил во 2018 година.

„Можете да ме вработите да не правам ништо. Ако ви е тешко да одите на шопинг самостојно? Дали ви недостасува еден играч во тимот? Дали ви треба некој да чува место за вас? Јас не правам ништо друго освен лесни работни места“, беше наведено во тоа време во огласот.

Тој првично ги нудеше своите услуги бесплатно, но со текот на времето започна да наплатува за да го намали бројот на барања и да ги обесхрабри оние кои само го губат неговото време.

Тој има три до четири клиенти на ден, а откако започнал со својот необичен бизнис, тој имал скоро три илјади, пренесува Индипендент.

Слични Вести
Menu