Еве што да јадете ако ви е ладно и никако да се стоплите

Падот на температурите може да го поттикнат проблемот со вечно ладни екстремитети, но и чувство на студенило како пред настинка.

Ако топлиот туш, меките чорапи и џемпери не помагаат, обидете се внатрешно да го загреете телото.

Се смета дека колку потешко се вари храната, толку повеќе се накачува температурата на телото и имате чувство на топлина.

Затоа, треба да консумирате храна која е богата со масти, протеини и јаглехидрати.

Ова е листата на намирници кои можат да ве загреат внатрешно дополнително (секако не очекувајте ова да биде инстантно):

– Јадете банани

– Пијте чај од ѓумбир

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-2.jpg

– Појадувајте овесна каша

– Пијте кафе

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-1.jpg

– Консумирајте црвено месо

– Пробајте слатки компири, наместо обични

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-3.jpg

– Пијте многу вода

– Пробувајте зачинети рецепти

– Почнете да додавате ким во рецептите

– Преферирајте топли супи

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-4.jpg
Слични Вести
Menu