Најефтини држави во светот: со малку пари ќе живеете како крал

Новинарката на Форбс, Лора Бигли Блум, редовно известува за најевтините земји за живеење .Сугерира дека опсегот на достапни места е многу разновиден, така што можете да изберете помеѓу историски градови, тропски оази и нешто помалку питоми географски широчини и должини.

„Додека многу луѓе беа во можност да ја испробаат оваа нова реалност работејќи далечински во 2020 година, тоа време наскоро ќе заврши. Значи, навистина нема подобро време да започнете да размислувате како можете да го живеете сонот да се преселите во друга земја во која цената на живеењето е толку ниска, па можеш да престанеш да работиш“, вели Лора.

Подолу ви пренесуваме 9 земји во кои, според изборот на Форбс, можно е воопшто да не работите ако се преселите таму.

Напоменуваме дека за просечен Македонец овие дестинации и натаму се скапи.

Костарика

На врвот на најпосакуваните земји во 2021 година е Костарика, земја исто така наречена Швајцарија на Централна Америка, поради нејзината мирољубива политика во регион кој често може да биде под влијание на политички и граѓански немири.

Разумни трошоци за живот, влада што се грижи за своите жители, широк избор на недвижнини, природни убавини и љубезни локални жители се само некои од причините зошто е на врвот на листата идеални дестинации за живеење.

„Форбс“ наведува дека лагодно може удобно да живее со 1.615 американски долари месечно ако сте сами, и пар со 2.000 долари, вклучувајќи кирија за двособен дом со клима уред, намирници, забава, превоз и здравствена заштита.

Панама

Панама е една од земјите во Латинска Америка која неуморно се развива. Погледот кон океанот, пријатната клима и мноштвото содржини се сосема доволни причини за многумина да заминат во Панама.

Инфраструктурата во главниот град Панама Сити, најмодерната метропола во Централна Америка, е фасцинантна и има многу работи што може да се прават, а исто така е и еден од најевтините градови во светот.

Една личност може да живее во Панама со 1.590 до 2.940 долари месечно. Земјата е позната и по одлична здравствена заштита: на пример, ќе платите само од 10 до 20 долари за преглед на лекар.

Бидејќи Мексико е огромна земја, постојат многу различни клими, предели и начин на живот – од големи градови до рурални села до необични градови на плажа.

Богатата култура и гастрономските убавини не треба да се забораваат. За привлечноста и предностите на Мексико сведочи и фактот дека повеќе од милион Американци и половина милион Канаѓани ја нарекуваат оваа земја свој дом затоа што таму работат рано или дел од годината, честопати во зима за да избегнат студ.

Во Мексико, трошоците за живот, се разбира, зависат од вашиот животен стил, но во просек, една личност може да потроши 1.700 долари месечно и да има „живот исполнет со забава, без потреба да се воздржува.

Пар би можел да живее со помалку од 2.000 долари месечно, што е можно поради евтината недвижност, достапна храна на пазарот и рестораните, евтин превоз, евтина медицинска нега, бесплатни и достапни опции за забава и многу повеќе.PROMOTED CONTENT

Колумбија

Колумбија веќе не е најдобро чувана тајна на Латинска Америка, бидејќи се повеќе имигранти се доселуваат со цел да започнат нов живот во една убава земја.

Покрај тоа, мрачните денови на Колумбија со секојдневни војни, конфликти и нарко-картели полека стануваат минато, а земјата сега напредува.PROMOTED CONTENT

Оние кои ја посетуваат Колумбија се воодушевени од срдечноста на жителите кои ќе се обидат да ви помогнат без оглед на вашето познавање на јазикот.

Меделин е едно од местата за кои владеат најголемите интереси, пред се поради совршената клима. За оние на кои не им пречи топлото и тропско време, на располагање им се крајбрежните градови на Карибите Санта Марта и Картагена.

Еден самец во Колумбија може да живее со 1.030 долари месечно, додека еден пар може да живее во многу градови низ Колумбија за 2.000 долари месечно или помалку.

Португалија

Меѓу поевтините европски дестинации, Португалија го привлече вниманието на Форбс.

Оваа земја во југозападниот агол на Европа има по нешто за секого. Живи градови, километарски песочни плажи, зелени ридови, едни од најдобрите здравствени услуги во светот, ниски трошоци за живот и безбедност.

Дали сакате да живеете без автомобил? Побарајте шармантен град како Лисабон или одете на север за да го посетите вториот по големина португалски град, Порто.

Друго одлично место за разгледување е Алгарве, познат по своите плажи, рибарски села и топли и суви лета. Според искуствата на странски државјани, Португалија го носи златниот медал на списокот на најсрдечни домаќини, по што следуваат Тајван и Мексико.

Сама личност може да живее удобно во Португалија со околу 2.020 долари, и пар со 2.500 долари месечно. Ако сакате да живеете во Лисабон, Порто, Каскаи или Алгарве, зголемете го тој број на 3.000 долари.

Еквадор

Еквадор е земја на вечна пролет во која просечната годишна температура е околу 20 степени. Постојат неколку места каде што животот е достапен како во Еквадор – има за секого по нешто, без оглед на вашиот буџет.

Со повеќе од 850 километри крајбрежје, не е ни чудо што Еквадор има едни од најубавите плажи на светот.

Оние што бараат нова адреса честопати се сопнуваат од Кито, град во кој нема недостаток на убави плоштади, продавници, луксузни барови и ресторани, сместени во историски градби.

Едно лице може да живее во Еквадор од 1.210 до 1.525 долари месечно, во зависност од локацијата и начинот на живот. Двојка може удобно да живее со 1.650 до 1.825 долари месечно.

Апартман со две спални, со две бањи во центарот на Куенка ќе чини 500 долари месечно. Или можете да купите куќа на плажа на брегот на Пацификот или стан со прекрасен поглед на Андите за помалку од 150.000 американски долари.

Храната е исто така евтина: тешко е да најдете овошје и зеленчук вреден повеќе од 15 американски долари. Домашна помош е достапна за 20 долари на ден, а услугите (педикир, фризура) се само неколку долари.

Малезија

Покрај факторите за пристапност, Малезија е идеална за луѓе кои не го сакаат студот. Покрај топлината и прифатливите цени, Малезија нуди и прекрасни плажи, острови и џунгли, возбудливи градови и одлична храна.

Многу имигранти живеат во Куала Лумпур и Пенанг и има директни летови од двата града до повеќе од 30 различни земји, што ја прави Малезија совршена база за истражување на природните, историските и културните богатства на Југоисточна Азија.

Сама личност во Малезија може лесно да живее со 1.705 долари месечно, а пар со помалку од 2.000 долари месечно.

Франција

Иако многу нашинци не можат да си дозволат да се преселат во Франција, тоа го најде своето место на списокот на Форбс. Сепак, списанието ги истакнува поевтините региони – популарните дестинации кои комбинираат привлечни зделки со недвижнини со висок животен стандард ги вклучуваат поморските области на Нормандија и Бретања.

Сама личност може да живее удобно за само 1.959 долари месечно, пар за 2.083 долари, а некои живеат со помалку од 2.000 долари.

Големи заштеди доаѓаат од трошоците за домување. Во некои области, можете да купите куќа со две спални и една бања за помалку од 150.000 американски долари.

Малта

Медитеранската Малта е украсена со одлична инфраструктура, привлечна архитектура, пријателски жители на англиски јазик, како и пријатна клима во текот на целата година.

Двојка може да живее добро на Малта за 2.331 долари месечно. Бидејќи ова се мали острови, автомобил навистина не е потребен, јавниот превоз е ефикасен и евтин, а месечната карта за автобус чини 26 долари.

Современ стан со една спална соба, комплетно опремен, вклучувајќи комунални услуги и Wi-Fi, може да чини 460 долари месечно.

Живеењето во еден од градовите на Малта ќе ве чини малку повеќе отколку на село, а и животот во пристаништето или на плажа ќе чини малку повеќе.

Форбс ги препорачува Валета, Гозо и Комино доживотно.

Слични Вести
Menu