Со спиење заработува по 3.000 долари: спиењето го пренесува во живо ( видео)


Популарната тајванска стримерка неодамна крена голема прашина на азиските социјални мрежи откако заработи повеќе од 3.000 долари преку емитување во живо на илјадници нејзини обожаватели додека спиеше пет часа.

Ванг Џиминг, поранешна членка на кинеско-малезиската поп група АМОи-АМОи, се приклучи на Твич, платформа за стриминг, кон крајот на минатата година, непосредно по распаѓањето на нејзината група, и брзо станала еден од најпопуларните стримери во земјата.

Обично игра видео игри и разговори со своите обожаватели, но пред неколку вечери решила да проба нешто ново.

Таа се пријавила на својот профил на Twitch околу 17 часот, но наместо нејзината вообичаена маса, обожавателите можеле да ја видат како лежи на креветот, каде спиела до околу 22 часот за тоа време, таа успеа да привлече десетици илјади гледачи, а најмногу истовремено 11.200.

Сè што направика Ванг Џиминг за време на нејзиниот необичен стриминг е што ставила маска за очи и легнала, но таа успеала да заработи околу 3000 долари приходи само од донации, плус приходи од рекламирање според бројот на вклучени лица.

Некои од луѓето што ја гледале влегле во потокот повеќе од другите, коментирајќи ја нејзината положба за спиење, без разлика дали има отворена уста.

Иако само спиела, во текот на тие пет часа таа била меѓу најдобрите 5 најпопуларни стримери во Тајван.

И додека многумина биле воодушевени од нејзината нова содржина, имаше бројни критики за тоа, а некои дури и ги нарекуваа перверзни оние што гледале.

Стримингот за спиење не е баш нов тренд на ваквите платформи. Во последните неколку години, имаше неколку слични случаи кои станаа вирални.

Пред две години, видео стример кој заспа на Твич собра повеќе од два милиони прегледи.

Слични Вести
Menu