Основачот на Твитер на 15 години направил софтвер, а на 30 станал извршен директор.Сега е синоним за луксуз

Директорот на оваа мрежа со кратки пораки, Џек Дорси, е вистински пример за луксуз. Тој е познат како контроверзен лик кој поради изјавите, начинот на живот, постовите и ледените бањи кои се дел од неговото секојдневие, доби критики, пишува порталот Инвеститор.

На 15 – годишна возраст, тој создал софтвер што сè уште го користат некои такси компании. Кога не посетувал продавници со електронска опрема, тој бил чест гостин на панк-рок концерти.

Кратко студирал наука и технологија на Универзитетот во Мисури, а потоа се преместил на Универзитетот во Њујорк пред да се откаже од студиите целосно.

Во 2000 година, тој изгради едноставен прототип што му овозможи да ги информира своите пријатели за неговиот живот со помош на пораки од Блекбери и е-пошта. Никој всушност не беше премногу заинтересиран за тоа, па тој се откажа од таа идеја некое време.

Се вработи во компанијата Одео, каде се сретнал со своите идни колеги со кои го основаше Твитер. Одео пропадна во 2006 година, па Дорси се врати на својата идеја со пораки и така се роди Твитер. Својот прв твит го напиша на 21 март 2006 година.

Тој стана извршен директор на 30 – годишна возраст. До 2008 година, Еван Вилијамс ја презеде функцијата извршен директор, а Дорси стана шеф на управниот одбор на Твитер и веднаш се фрли во нови проекти. Тој инвестираше во „Foursquare“ и го започна стартувањето за плаќање „Squer“ што им овозможува на сопствениците на мали бизниси да прифаќаат плаќања со кредитни картички преку паметни телефони.

Во 2011 година, тој направи интервју со американскиот претседател Барак Обама во првото градско собрание на Твитер. Тој мораше да го потсети да ги задржи своите одговори во рамките на 140 карактери, што беше граница на публикации во тоа време.

Твитер се појави на јавниот пазар во ноември 2013 година, а за само неколку часа Дорси беше милијардер. Денес се проценува дека „тежи“ 5,1 милијарди долари.

Јаде еднаш дневно и пости за време на викендите

Марк Цукерберг му послужил со коза, која ја убил. Дорси за „Ролинг Стоун“ зборуваше за овој ручек, во 2011 година. Тој рече дека козата била послужена ладна, и дека тој се држел до салатата. Неговите навики во исхраната предизвикаа бројни критики.

Кога се појави на подкаст со гуруто кој претходно рече дека вакцините предизвикуваат аутизам, Дорси рече дека јаде еднаш дневно, пости цел викенд и редовно се капе во ледени бањи. Тој вели дека кога постел за прв пат, се чувствувал како да халуцинира.

„Тоа беше многу чудна ситуација. Но, кога го сторив тоа во следните два пати, ми стана јасно колку време од нашиот ден се врти околу храната и дека ми се допаѓа кога постам многу подолго, како ми се забавува времето“ – тој рече.

Неговиот романтичен живот е полн со мистерија. Во 2018 година, тој наводно беше во врска со моделот на „Sports Illustrated“, Равен Лин Корнејл. Медиумите ги уловија кон крајот на минатата година на забава за време на модната недела во Њујорк. Тие исто така напишаа дека неговата поранешна е актерката Лили Кол и балерината Софијан Силв.

Тој е голем обожавател на криптовалути и често објавува твитови за нивните доблести. Посебен љубител е на биткоинот, кој на почетокот на годината го опиша како „еластичен“ и „принципиелен“. Тој за медиумите изјави дека максимално го искористил ограничувањето на трошењето на 10.000 американски долари на апликацијата „Square’s Cash“ за купување на биткоин.

Слични Вести
Menu