Лет над Чернобил – нова популарна туристичка атракција (видео)

Со почетокот на пандемијата на Ковид-19, сопреа летовите, па многу многу авио компании да одржат некаква финансиска стабилност, реализираат таканаречени „летови кои не одат никаде“.

Во Јапонија, Сингапур, Австралија, летовите со кои што за еден или два часа може да ја обиколите земјата и да се вратите на почетната дестинација, станаа хит за луѓето кои сакаат патувања со авион.

Во Украина националната авиокомпанија „Украина интернешнл“ ќе им понуди на своите патници лет на мала височина над Киев до Чернобил.

Новиот лет е планиран за 13 март.

Патувањата ќе се одвиваат со авион „Ембраер 195; авионот ќе лета на 900 метри, над реката Дњепар, кон Чернобил.

Чернобилската зона и натаму има количина на зрачење, но изгледа дека сите ја занемаруваат тоа. Чернобил е оддалечен околу 100 километри од Киев.

Чернобилската зона сè уште има значителна количина на зрачење, но се чини дека никој не се грижи за мерките на претпазливост. Засега е непознато што ова може да значи за патниците. Чернобил е на околу 100 километри северно од Киев, од каде тргнува летот.

За љубителите на авијацијата, леталото ќе прелета и над Државното претпријатие Антонов, лоцирано во близина на Киев, домот на An-225 Mriya, најголемиот авион во светот.

Слични Вести
Menu