Кралицата Елизабета 70 години носи прстен со кој праќа тајни сигнали


Кралицата Елизабета Втора поседува многу редок накит, што често е предмет на разговор во круговите на кралското семејство.

Како и повеќето мажени жени, кралицата Елизабета не оди никаде без венчалниот прстен. Имено, тоа е нејзиниот веренички прстен кој повеќе од 70 години не го симнува од раката. Овој прстен крие многу интересна приказна.

Бидејќи го носи од 1946 година кога ја запросил принцот Филип, не е ни чудо што тоа е нејзиното најголемо богатство. Сепак, постои уште една работа што го прави уште поскапоцен, а тоа е приказната за неговото потекло.

 Прстенот е направен од дијамант од 3 карати од круната на покојната принцеза Алиса од Батенберг, мајка на принцот Филип.

Принцезата Алиса му ја дала круната на својот син за да може еден ден да и направи прстен „достоен за кралица“, што направи и Филип.

Принцезата Алиса ја добила круната од нејзините далечни братучеди императорот Николај Втори. и царицата Александра, последните владетели на Русија.

Исто така, се шпекулира дека го користи за да испрати порака до своите поданици. Кога ќе почне да го врти, тоа значи дека е подготвена да си оди дома.

Да потсетиме, кралицата Елизабета се заљуби во 18-годишниот Филип кога имала 13 години, а љубовта на прв поглед се случила кога го видела како игра тенис.

Слични Вести
Menu