Се породила дома и на Инстаграм во живо го пренесувала пороѓајот

Жена родила син во дневна соба, а целиот чин на раѓање се пренесуваше во живо преку Инстаграм

За раѓање во домашни услови се одлучила најмногу поради пандемијата со корона вирусот бидејќи доколку би била во болница нејзиниот сопруг не би можел да присуствува, а своето 36 часовно пораѓање го споделила и онлајн.

Иако вработените во болницата, вели таа, се смееле на нејзиниот план за раѓање во домот, британската блогерка Ела Робертс (28) родила здраво момче Фриди, во нејзината дневна соба за време на пандемијата, а нејзините 19.000 следбеници на Инстаграм можеле да го следат раѓање преку Инстаграм во живо


„Среќна сум што споделувам сè со вас“ – напиша Робертс на својот Инстаграм профил. Луда нова мама, додавајќи дека, иако тоа не се гледа на фотографијата, последните часови не и биле лесни.

Таа остана без кислород за да ја ублажи болката, имаше многу крв и врескаше и сите брзаа околу да подготват сè за доаѓањето на Фреди. Сепак, вредеше – вели Роберт, за која ова беше второ породување, а своето прво дете го роди со царски рез. Нејзината објава за кратко време ја погледнаа околу 13 000 следбеници кои напишаа стотици коментари и честитки до новите родители.

Робертс за „Сан“ изјави и дека одлучила да се породи дома најмногу поради пандемијата на корона вирусот и фактот дека нејзиниот сопруг не може да биде со неа во болница, а својата 36-часовна работа ја споделила на Интернет, бидејќи, како што  вели таа, сакаше да инспирира други жени да се породат дома. Откако лекарите и рекоа дека породувањето дома може да биде ризично, таа побара поддршка на Фејсбук каде во приватна група со други мајки ја советуваа што и како да прави.


„Исто така, сакав да ја родам ќерка ми дома во 2018 година, но завршив на итен царски рез“ – рече таа, а бидејќи имаше ризична бременост со Фреди, таа рече, не помислуваше на тоа, оваа желба ќе ја оствари овој пат.

Сепак, на породувањето имаше и бабица која и даваше упатства на мајката и ја охрабруваше цело време, а дојдоа и нејзините родители, па им беше дадена задача да додадат топла вода во базенот што се надувува.

Малиот Фреди се роди по 36 часа, а Робертс сам го извади од водата, го одмота папокот околу вратот, го облече и почна да му го трие грбот – сè додека не заплаче.

„Тоа беше надреален момент“, рече мајката, додавајќи дека е среќна што може да се породи како што избрала.

Преземено од: vecernji.hr

Слични Вести
Menu