Опасна авантура: Планинари испекле колбаси на вулканска лавa

Храбри планинари од Русија станаа хит на социјалните мрежи, затоа што јадеа колбаси испечени на вулканска лава.

Тие се качиле на вулканот „Кључевскаја Сопка“ кој се наоѓа на Камчатка.

Локалните жители овој вулкан го сметаат за свето место, а секоја година се случуваат ерупции.

Додека планинарите се качуваа, лавата се ладела, но на некои места се уште била жешка.

Така кога биле главни, следувал најинтересниот дел – тие извадиле колбаси и сето тоа го објавиле на социјалните мрежи, а можете да го погледнете низ следното видео:

Слични Вести
Menu