Овој пијалак прави чудо за здравјето

Постои едно моќно овошје кое прави многу корисни работи за нашето тело. Ако досега не сте го конзумирале, вклучете го во вашата исхрана што е можно побрзо и ќе забележите бројни подобрувања.

Многумина можеби не знаат дека грејпфрутот е многу моќен сојузник во чистење на црниот дроб, а тој делува со разградување на мастите и зголемување на чувствителноста на инсулин, според истражувањето спроведено во САД.

Тоа е затоа што содржи една супстанција, наргинин, антиоксиданс кој го стимулира распаѓањето на масните киселини и помага во намалување на маснотиите и шеќерот во крвта.

Досега, бројни студии потврдија дека ова агрумово овошје помага во намалување на холестеролот и ги ублажува симптомите на дијабетес, а сега е објавен рецепт за пијалок што може да помогне во чистење на црниот дроб.

Потребно е:

1 грејпфрут

1 портокал

2 лажици јаболков оцет

1/4 лажиче цимет

Прво исцедете го овошјето, потоа додадете оцет и цимет, а потоа измешајте сè добро и пијалокот е подготвен. Најдобро е да го пиете наутро, пред појадок на празен стомак

Грејпфрутот може да влијае на некои лекови, па во тој случај, проверете дали пиете некои, ако тие се исто така меѓу оние што не се комбинираат со ова овошје.

Слични Вести
Menu