Кој е сопственик на мистериозната палатата што е 39 пати поголема од Монако и од која можат да се срамат и поранешните царови

Палатата, за која тврдат дека вреди неверојатни 1,4 милијарди долари и е на огромен имот што е 39 пати поголем од Монако, е фотографирана со дрон од истражувачкиот тим на Фондацијата Навални против корупција. Раскошниот имот располага и со подземно хокејско поле, приватна црква, амфитеатар и стаклена градина од 2.500 квадратни метри, лозје и винарија. Земјиштето го чуваат вооружени чувари, а над неа е прогласена зона на забранети летови.

Во извештајот снимен пред да биде затворен, Навални тврди дека Путин се договорил на почетокот на мандатот со руски олигарси и богати бизнисмени да „донираат“ дел од својот приход на тајна компанија која ја финансирала изградбата на овој „таен град“.

„Со овие пари, тие изградија палата за својот шеф“, вели Навални во видеото. А, фактот дека Русите се заинтересирани за ова откритие говори и фактот што извештајот досега е прегледан повеќе од 100 милиони пати на ЈуТјуб.

Сепак, Путин енергично негираше дека тој или кој било од неговото семејство поседува имот од кој може да се срамат и руските цареви од порана возраст. После него, по околу десет дена, се јави рускиот олигарх и милијардер Аркадиј Ротенберг и утврди дека тој е вистинскиот сопственик на мистериозната палата. Станува збор за „перење мозок“, заклучи Путин. Неговиот портпарол Дмитриј Песков отиде уште подалеку и, без никакви докази, го прогласи Навални, човек кој го преживеа труењето на Новичок само благодарение на навремената терапија, за соработник на американската ЦИА.

„Пред неколку години, успеав да постигнам договор со доверителите и станав корисник на таа зграда“, рече Ротенберг во интервју објавено на про-путинскиот канал „Mash“ на социјалната мрежа „Телеграм“ во саботата. Тој додаде дека има намера зградата да ја претвори во хотел.

„Успеав да постигнам договор со доверителите пред неколку години и станав корисник на овој имот“, нагласи тој.

„Сè е направено професионално и се надевам дека ќе го завршиме хотелот за неколку години“, рече овој тајкун за градежништво и енергија и што е особено интересно, стариот пријател на Путин и спаринг партнер во џудо, омилениот спорт на рускиот претседател.

Подеднакво интересно е што компанијата СГМ, чиј мнозински сопственик е Ротенберг, во 2015 година доби договор вреден три милијарди долари за изградба на мост меѓу Русија и Крим, што Москва го окупираше воено, а потоа го анектираше една година порано, врз основа на законски контроверзен референдум.

Ротенберг беше еден од првите руски бизнисмени на кои не им беше дозволена виза и чиј имот беше замрзнат во западните земји, како дел од пакетот санкции поради анексијата на Крим и „хибридната“ агресија врз провинцијата Донбас во источна Украина.

Ротенберг тежи 2,5 милијарди долари

Според податоците на американското Министерство за финансии, Аркадиј Ротенберг и неговиот брат Борис веќе долго време учествуваат во омилените проекти на Путин, благодарение на што браќата се здобија со импресивно богатство – списанието Форбс проценува дека Аркадиј Ротенберг е „тежок“ 2,5 милијарди долари.

Ротенберг, роден во 1951 година во Санкт Петербург, тогаш Ленинград, ги заврши студиите по физички развој, спорт и здравје и стана тренер по џудо. Сепак, тој се сретнува со Путин уште порано, како момче, кога двајцата се запишаа во ист клуб за самбо, советска воена уметност. Ротенберг и Путин тренираа џудо заедно во 90-тите години на минатиот век, а кога Путин стана заменик-градоначалник на Санкт Петербург истата година, Ротенберг обезбеди финансирање од олигархот Генадиј Тимченко за да основа свој професионален џудо клуб. Во тоа време, Аркадиј и Борис Ротенберг, исто така, се занимаваа со трговија на нафтени производи.

Кога Путин стана претседател на Русија во 2000 година по оставката на Борис Елцин, тој ја основаше Роспиртпром, државна компанија која контролира 30% од рускиот пазар на вотка – и го постави Ротенберг на нејзино чело.

Браќата Ротенберг, сепак, не застанаа тука, но во 2001 година ја основаа банката СМП, која наскоро започна да прави бизнис со рускиот државен гигант за гас „Гаспром“, под многу профитабилни услови за банката на Ротенберг.

Бизнисот на Ротенберг продолжи да цвета: тој ја основаше енергетската градежна компанија СГМ во 2008 година со купување на пет компании од Гаспром за 348 милиони долари. Веќе следната година, СГМ имаше над 2 милијарди долари приход.

Доби договори од 7 милијарди долари за Олимпијадата, спорови со поранешната сопруга околу лондонската вила

Стариот пријател на Путин заработи добро и за време на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година, кога освои договори за изградба на инфраструктура вредна дури 7 милијарди долари, вклучувајќи го крајбрежниот автопат и подводниот гасовод. Сепак, откако стана мета на американските санкции, тој продаде значителен дел од својата деловна империја на неговиот син Игор.

Ротенберг (69) минатата година заврши и во британските медиуми поради неговата тужба за развод, во која тој и неговата поранешна сопруга се расправаа за луксузна вила од 35 милиони долари во Лондон – иако ниту тој, ниту неговата поранешна сопруга Наталија немаат дозвола за престој во Велика Британија.

Имено, на Ротенберг му беше забранет влез во Велика Британија во 2014 година, како дел од гореспоменатите санкции, а потоа британската влада и Наталија Ротенберг одбија да ги продолжат своите визи во 2018 година. Се разбира, Ротенберг е само еден во низата руски олигарси кои купија луксузни недвижнини, имот, но и компании, медиумски куќи, па дури и фудбалски клубови во Велика Британија.

Како што откри лондонски „Тајмс“, адвокатите на Ротенберг во овој судски процес тврдат дека вилата во лондонски „Сари“ всушност не е негова, туку дека сопственикот е мистериозна компанија регистрирана во 2012 година на Британските Девствени острови, позната „оф-шор“ оаза за тајни сметки. Сепак, таа компанија беше финансирана од заем даден од компанијата на Ротенберг. Судијата, логично, заклучува дека Ротенберг е „вистинскиот практичен сопственик на вилата“.

Руската државна телевизија, пак, објави снимки од зградата каде што се работи и е далеку од луксузот што го опиша Навални, што го сметаат за доказ за неговите манипулации. Сојузниците на Навални, од друга страна, тврдат дека работите на резиденцијата се во тек поради градежни неуспеси и дека Владимир Путин е нејзин вистински корисник.

Слични Вести
Menu