Никако да се ослободите од првутот? Пробајте го ова

Ако сте уморни од купување разни шампони и хемикалии, без да потрошите пари непотребно затоа што нема резултати, обидете се природно да го отстраните првутот врз основа на следните седум начини.

1. Кора од портокал и сок од лимон

Кората од портокал содржи калциум, магнезиум, витамин Ц и диетални влакна кои можат позитивно да влијаат на вашето тело.

– Ставете кора од портокал во сад, а потоа исцедете го лимонот над него.

– Мелење и мешање на состојките додека не се претворат во паста.

– Потоа нанесете ја смесата на коренот на косата и оставете ја да стои 30 минути, а потоа убаво измијте ја косата со шампон.

2. Мешавина од аспирин и шампон

Скршете неколку таблети аспирин и направете прашок, а потоа измешајте го со шампонот што нормално го користите, пренесува Bright Side.

Нанесете ја смесата на косата, која мора да стои неколку минути, а потоа измијте ја.

3. Банана и оцет

Потребни ви се 1 излупена банана и 2 чаши јаболков оцет.

По 20 минути исплакнете ја косата со вода и шампон.

4. Лисја од босилек и амла во плав

Измешајте неколку лисја од босилек, 2 кафени лажички амла во прав и 2 лажички вода за да добиете паста.

Истрлајте ја оваа смеса на коренот на косата и оставете ја да стои 30 минути пред да ја исплакнете косата со вода.

5. Кокосово масло и лимон

Измешајте 2 лажици кокосово масло со 2 лажици сок од лимон, а потоа нанесете ја смесата на косата и истријте.

6. Јогурт и сок од лимон

Направете мешавина од јогурт и сок од лимон, нанесете ја на косата и почекајте 20 минути пред да ја исплакнете со топла вода.

Слични Вести
Menu