Семејството на Шумахер продава имот за да го плати неговото лекување

Михаел Шумахер, легендарниот возач на Формула 1, е во тешка состојба по скијачката несреќа во 2013 година, а сега се појавил уште еден проблем.
Поради огромните трошоци за лекување, неговата сопруга Корина била принудена да ја огласи продажбата на луксузен имот на кој таа и нејзиниот сопруг некогаш сонуваа дека ќе живеат кога тој ќе се пензионира.
Имотот се наоѓа во близина на Женевското езеро, а Шумахер го купил уште додека бил активен во Формула 1.
Sвездата на Формула 1 го купил ранчот за околу 3,5 милиони евра и потоа го реновирал.


Потоа, плановите малку се смениле, па двајцата решиле таму да формираат вистинска мала ергела, но откако се случи несреќата, Корина неодамна престанала да доаѓа таму, а куќата понекогаш ја користат само членови на обезбедувањето на семејството Шумахер, исто така како чистачи кои повремено доаѓаат.за одржување на хигиената, пишуваат германските медиуми.
Имотот сега се продава за 5,87 милиони евра, а медиумите јавуваат дека агентот за недвижнини го опишува како „ранч од 20.016 квадратни метри, кој порано бил мелница, а во моментов е фантастичен имот на тивко и заштитено место”


Неодамнешната вест дека Корина го пренела барањето на Шумахер да се направат мали измени во документарецот за него сугерира дека заздравувањето на големиот спортски ас може да оди во вистинска насока, па затоа е, дополнително, навистина скапо, инвестирањето во здравствена заштита со цел состојбата да се подобри уште повеќе.

Извор: Екран

Слични Вести
Menu