Спиењето во пижами е лоша навика и треба да се промени, покажуваат истражувањата

Многу луѓе спијат без пижами само кога е лето, што се очекува затоа што бараат разни начини да се разладат.

За други, спиењето без пижами е секојдневна навика што всушност има низа здравствени придобивки.

Едно истражување открило дека 30 проценти од луѓето спијат без пижами, додека останатите спијат или во пижами или во маици и долна облека.

Вашата кожа ќе биде поздрава

Во многу породилишта, лекарите советуваат жените да спијат без пижами по породувањето, и ако е можно, без долна облека.

Исто така, многу дерматолози советуваат да носиме што помалку облека додека спиеме за да може кожата да дише. Носиме облека и долна облека секој ден, што може да доведе до разни иритации на кожата. Долна облека може да доведе до кршење на pH вредноста на вагината, што може да доведе до развој на габи и бактерии кои можат да бидат многу упорни, а понекогаш и потешки за лекување.

Ова е особено проблем ако користите силен детергент за перење алишта или омекнувач што може да ја иритира кожата. Еден трик за тоа како да спречите габи и бактерии е да ја пеглате долната облека после миење, бидејќи пеглањето ги убива бактериите.

Ќе спиете подобро

Научниците од Универзитетот во Амстердам откриле дека ќе го подобрите квалитетот на спиењето и ќе ја намалите телесната температура ако спиете без облека. Резултатите покажаа дека луѓето кои спијат голи имаат посмирен сон, се будат поретко и помалку се потат во текот на ноќта, поради што кожата може да дише.

Ќе имате подобри љубовни врски
Едно истражување во кое учествувале повеќе од 1.000 луѓе открило дека луѓето кои спијат без пижами се посреќни во врска или брак. 57 проценти од нив рекле дека се задоволни со партнерот, наспроти оние 48 проценти кои спијат во пижами, кои рекле дека имаат бројни проблеми во врска или брак. Научниците го објаснуваат ова со контакт кожа на кожа, поради што се лачи голема количина на окситоцин (хормон на среќа) кога спиеме покрај партнерот.

Ќе се чувствувате секси

Покрај здравствени причини, постојат и други причини кои покажуваат зошто е добро да се спие гол. Една од нив е дефинитивно самодовербата.

Најважно е да го сакаме нашето тело какво што е, а луѓето кои спијат голи се чувствуваат удобно и безбедно во својата кожа. Со текот на времето, ќе го сакате вашето тело и ќе имате поголема самодоверба без оглед каква облека носите во текот на денот.

Слични Вести
Menu