Маж и жена избегале од старечки дом со помош на трик што дедото го научил во војска

Дементен стар пар, сопруг и неговата сопруга кои страдаат од Алцхајмерова болест, успеале да избегаат од домот за стари лица „Елмкрофт“ кај Нешвил, во државата Тенеси, користејќи го кодот Морс.

Долго време, персоналот на домашната екипа не можеле да утврди како успеале да избегаат кога вратата автоматски се заклучувала и било потребно да се внесе кодот со цел да се отвори главната врата од домот, пишува британскиот “ Дневна пошта”.

Имено, тој ги искористил вештините што ги научил додека служел воена служба, па успеал да се „извади“ себе си и неговата сакана од дом кој има високо ниво на безбедност. Со цел да избега со сопругата, мажот внимателно го слушал звукот на електронските клучеви од вратата и така успеал да го скрши кодот за отклучување.

Кога конечно ја пронашле двојката, на два блока оддалечена од објектот и ги вратиле на сигурно, тој објасни дека ја користел „моќта на кодот Морс“ што го научил во војската.

Бабата и дедото биле вратени живи и здрави, а државата го казнила домот со 2000 долари. Поради инцидентот, кој можел да заврши трагично, вработените во домот го засилиле надзорот над одделенијата и секако го смениле кодот на бравата.

Тие исто така ветија дека ќе го водат дементниот дедо надвор почесто, за тој да не сака повторно да бега, а нивната ќерка рече дека почесто ќе ги посетува таткото и мајката.

Слични Вести
Menu