“Јас кој не го гледате” – принцот Хари за својата ментална борба

На првиот трејлер од документарниот филм за принцот Хари, кој ја документира неговата ментална состојба во серијалот со Опра Винфри, се прикажани неколку снимки од него и принцот Чарлс од погребот на неговата мајка.

Хари се согласи да соработува со цел да сними документарец наречен „Јас, кој не го гледате“.

На некои делови, јасно е прикажан неговиот разговор со Опра за неговата ментална состојба.

„Донесувањето одлука за добивање стручна помош не е знак на слабост. Напротив, во денешниот свет, тоа е, повеќе од кога било, знак на сила”, истакнува младиот принц.

Во делот се документирани трогателни снимки на кои тој и принцот Чарлс стојат и зборуваат на погребот на неговата мајка, принцезата Дајана.

Сепак, на овој трејлер не се прикажани само принцот Хари, туку и неговата сопруга Меган Маркл и синот Арчи.

Војводата од Сасекс исто така вели дека сакал да ги напушти кралското семејство и корените, бидејќи пред 15 години видел што и направила британската круна на неговата мајка.

Соодветно на тоа, младиот принц истакнува:

„Во раните дваесетти години си реков дека не го сакам ова, не ја сакав круната, не ја сакав оваа работа затоа што видов што и направија на мајка ми“.

Да бидат работите уште полоши, внатрешната борба станала посилна во моментот кога тој си го постави прашањето:

„Како некогаш ќе се средам ќе најдам жена и ќе создадам семејство, кога ги знам сите овие работи за кралското семејство?“

Раскошот и убавината на британската круна се само илузија на вистинската реалност на ова кралство. Соодветно на тоа, принцот Хари нагласува:

„Бидејќи знам, бидејќи ги видов семејните работи зад завесите, знам како тие работат, затоа не сакам да учествувам, а камоли да бидам дел од тоа.

Поради сите настани и проблеми што ги имаше поради напуштање на својата позиција, тој мораше да ги отстрани сопругата и синот од потенцијалните опасности со преселување во Калифорнија.

За крај, принцот Хари нагласува дека не го обвинува своето семејство за настаните од минатото, но сигурно знае како и на кој начин ќе го воспитува својот син Арчи.

Слични Вести
Menu