Вашето лице покажува какви здравствени проблеми тлеат во вас

За очите се вели дека се огледало на душата, а лицето е огледало на целиот организам. Тоа покажува дали сè е како што треба во нашето тело или можеби има одредени проблеми. Погледнете го вашето лице, тоа понекогаш сака да ви каже нешто.

Темни кругови под очите

Иако може да биде и генетско наследство, тоа е почесто нездрав начин на живот – недоволен внес на вода, лош избор на храна, живот под голем стрес, слаб сон …

– Темните кругови под очите можат да бидат показател за високи нивоа на токсини во телото и потребата за чистење на системот. Најлесен начин е да започнете да пиете повеќе вода – објасни таа во својата книга „The Forensic Nutritionist“.

Постои разлика помеѓу темните кругови под очите. На пример, ако имаат сино-црна боја, тогаш ова може да покаже дека сте нетолерантни на одредена храна.

Жолто-кафеавите кругови под очите, од друга страна, откриваат нерамномерна функција на црниот дроб или жолчен меур.

– Таквите кругови може да бидат поврзани со диета која има високо ниво на токсини во животната средина или шеќер, маснотии. Тие исто така можат да се појават по долготрајна употреба на одредени лекови или наркотични средства. Луѓето кои консумираат големи количини брза храна често имаат жолто-кафеави промени во бојата на кожата околу очите – вели нутриционистот.

Додава дека надуените кеси под очите често откриваат висок крвен притисок, а темно кафеавите кругови може да укажуваат на нарушувања на метаболизмот на железо, како што е хемохроматоза.

Што точно е хемохроматоза, е објаснето во медицинскиот прирачник „MSD“: „Наследна болест што се карактеризира со прекумерна акумулација на Fe (железо) со оштетување на ткивото. Симптомите не се појавуваат пред појавата на органско оштетување, што честопати е неповратно. Се појавува замор, хепатомегалија, бронзена боја на кожа, губење на либидото, артралгија и знаци на цироза, дијабетес или кардиомиопатија. Дијагнозата се базира на мерење на серумскиот Fe и генетска анализа. Се третира со повторени венипунктури“.

Суви, испукани усни

Тие можат да бидат знак на стрес во стомакот.

– Испуканите агли на усните и црвенилото се знак на недостаток на хранливи материи, најчесто витамини од групата Б и железо или цинк – вели Фиона.

Додава дека треба да се пие повеќе вода, да се јаде повеќе ферментирана храна, супи од месо, цели зрна и масна риба. Нејзината препорака е исто така да консумирате помалку шеќер, преработена храна, алкохол, кравјо млеко и глутен.

Румени образи или испукани капилари

Образите се поврзани со белите дробови и честопати изгледаат на одреден начин кога има проблеми со дишењето.

Нутриционистката вели дека розовите образи можат да бидат предизвикани од настинка, но и од астма, грип, проблеми со синусите или плитко дишење. Отечени образи укажуваат на проблеми со синусите или дека некој е пушач.

– Испуканите капилари на образите и вилицата можат да бидат знак на екстремен стрес или хормонална нерамнотежа – објасни таа и советува да се јаде повеќе витамини Ц и А, семе од чиа, кокосово масло, мрсна риба, ананас, јаболка, моркови и кафе.

Би било добро, вели таа, да се намали потрошувачката на млеко, производи од пченица, чоколадо, преработена храна, маргарин и транс масти.

Остри или долги веѓи

Веѓите, вели оваа нутриционистка, се показател за количината на стрес во животот.

„Ако изгледаат невообичаено затегнати или долги, тоа може да покаже дека надбубрежната жлезда е под преголем стрес“, објасни таа.

Посочи дека во оваа ситуација се препорачува да се зголеми внесот на храна богата со витамин Ц, како што се агруми и јагоди, како и храна богата со магнезиум – зелен зеленчук, ореви, семиња.

Треба да јадете помалку сол, рафинирана преработена храна, но и растителен зеленчук како брокула, карфиол, зеље и кељ. Добро е да се избегнуваат протеински препарати и алкохол.

Акни на брадата

Многу жени редовно, секој месец, добиваат мозолчиња на брадата. Според кинеска теорија за читање на лице, оваа област е поврзана со јајниците. Фиона тврди дека мозолчиња можат да се појават на различни страни на брадата, во зависност од тоа кој јајник овулира.

„Премногу мозолчиња и влакна од брадата може да укажуваат на хормонална нерамнотежа како што е синдромот на полицистични јајници“, објасни таа.

Советува зголемена консумација на мрсна риба, семки од тиква, семе од чиа, зеленчук богат со магнезиум, храна богата со растителни влакна и повеќе растителен зеленчук – брокула, карфиол, кељ.

Од друга страна, советува да се намали внесот на преработена, слатка и масна храна. Избегнувајте премногу често јадење на сланина, салама, колбаси, пица, сирење, млеко, алкохол и зеленчук од семејството на растенија на ноќни сенки како модар патлиџан.

Набраздено чело

Оваа нутриционистка вели дека челото со бразди е поврзано со варењето на храната.

„Може да видите дури и многу млади луѓе кои имаат прилично длабоки линии на челото, што не може да се припише на процесот на стареење, но сигурно ги откриваат нивните навики во исхраната и варењето“, вели таа.

Промените на горниот дел од челото се поврзани со мочниот меур, средината на челото со желудникот и варењето и долниот дел од челото со тенкото црево. Промените во челото можат да откријат новини во исхраната или нетолеранција на одредена храна.

Слични Вести
Menu