Работи кои луѓето веруваат дека ги знаат за сексот, а се погрешни

Сексуалната терапевтка и авторка Трејси Кокс секојпат пишува за сексуалните митови, истакнувајќи дека ги има премногу и дека поради нив луѓето имаат погрешни очекувања од сексот, кои поттикнуваат разочарување и несигурност.

Мажите размислуваат за секс на секои седум секунди

Нема истражување што го потврдува ова мислење. Ако ова беше точно, тоа би значело дека мажите размислуваат за секс 500 пати на час и повеќе од 8000 пати во текот на 16 часа на ден додека се будни.

Многумина го припишуваат овој „факт“ на озлогласениот истражувач за секс Алфред Кинси, но неговото вистинско истражување покажа дека 54 проценти од мажите изјавиле дека размислуваат за секс неколку пати на ден, 43 проценти неколку пати неделно или еден месец и четири проценти помалку од еднаш месечно.

Не баш на секои седум секунди, нели?

Неодамнешното истражување на Државниот универзитет во Охајо побарало од студентите да ги запишат своите мисли за сексот, храната и спиењето.

Просечен маж имал 19 сексуални мисли на ден (приближно една мисла на час и половина), а просечната жена имала 10 секс мисли на ден (и имајте во предвид дека се работи за многу млади лица).

Само мажите имаат ерекција

Не е точно – и жените добиваат ерекција! Тие едноставно не се забележуваат како оние што ги добиваат мажите.

Клиторисот се состои од истото сунѓересто еректилно ткиво како и пенисот, кое се шири и впива со крв кога ќе се возбудиме. Видливо се зголемува во големина кога се стимулира на пријатен, сексуален начин.

Ако сакате вашето бебе да се роди порано – имајте секс

Некои лекари продолжуваат да ги советуваат своите бремени пациенти да практикуваат „лесен секс“ ако сакаат порано да се роди детето.

Неодамнешното американско истражување спроведено од Државниот универзитет во Охајо открило дека сексот близу до терминот не само што не предизвикува породување, туку може и да го одложи.

Истражувачите откриле дека жените кои биле сексуално активни во последните три недели од бременоста го носеле своето бебе во просек 39,9 недели, во споредба со 39,3 недели кај жени кои немале сексуални односи.

Колку повеќе партнери имала една жена, толку и била поголема вагината

Во никој случај. Вагиналниот канал е мускул и иако се протега по потреба, тој не останува така.

Да имате многу партнери, љубовници со голем пенис или да користите големи продорни сексуални играчки нема да влијаат на тоа колку сте „тесни“, пишува Дејли Меил.

Колку сте компатибилни вие и вашиот партнер, зависи од генетиката, односот помеѓу вас и нив и од тоа какви се обликот на карличните мускули.

Вагината е импресивно еластична, а формата и големината немаат никаква врска со вашата сексуална историја.

Ако имате фетиш, не можете да уживате во сексот без него

Долго време се сметаше дека луѓето кои имаат некаков фетиш без него не можат да уживаат во сексот, но тоа е глупост.

Иако луѓето со фетиши повеќе уживаат во сексот што го вклучува повеќе фетишот, истражувањето всушност открива дека повеќето фетишисти сепак сметаат дека сексот што не вклучува фетиш е задоволителен. За повеќето луѓе, фетишите не се фиксација, туку предност.

Главоболка значи дека не сакате секс

Ова може да биде вистина за повеќето, но не и ако имате мигрена.

Студија спроведена на Универзитетот Вејк Форест откри дека страдалниците од мигрена пријавуваат поголеми нивоа на сексуална желба и не избегнуваат сексуална активност при напади на главоболка.

Зошто?

Се верува дека сексуалната желба и главоболките од мигрена можат да бидат под влијание на истата хемикалија за мозокот.

Не можете да скршите пенис

Се плашам дека можам да гарантирам дека ова не е вистина, вели Кокс, бидејќи за жал му го направив тоа на мојот прв сопруг. Се померив во погрешен момент и додека пенисот беше исправен и внатре, наместо првин да се извлече и префрли во нова положба.

Фрактури на пенисот навистина се случуваат. Обично кога двојка ја менува положбата додека пенисот е сè уште исправен и внатре, наместо прво да го извлечете, а потоа да го преместите во нова позиција.

Ова исто така може да се случи за време на агресивна пенетрација, бидејќи поверојатно е дека неговиот пенис ќе испадне и ќе удри во нешто.

Слични Вести
Menu