Филм за познатата италијанска песна Bella ciao (видео)

За познатата италијанска песна „Bella Ciao“ се снима документарен филм насловен „Приказна над митот“.

„Bella Ciao“ е најпознатата италијанска песна што ја слушале на социјалните мрежи повеќе од милијарда луѓе.

Стана симбол на борба и отпор ширум светот и како таква се пееше во десетици разни немири, демонстрации и штрајкови – од учесници во „Арапската пролет“ до протестите „Окупирај ги САД“ и „Окупирај го Мумбаи“, пишува агенцијата Анса.https://www.youtube.com/embed/4CI3lhyNKfo?feature=oembed

Ја пееја оние што протестираа против глобализацијата, тоа беше химна на борците за здрава животна средина и заштита на животната средина, и демонстрантите во Судан ја пееја „Bella Ciao“, се пееше за време на погребот на убиените карикатуристи на францускиот магазин „Шарли Ебдо“, таа беше пеана од демонстрантите во Турција, Чиле, Либан …

  • Песната „Bella Ciao“ стана типичен феномен на глобализација, по нејзината мелодија ја препознава ТВ серијата „House of Cards“, реклама за производ во Мексико, а со музиката на „Bella Ciao“ се промовира реклама за „Netflix“ во Саудиска Арабија Арабија.

Документарната режисерка Џулија Џапонези најавува нови и некои помалку познати детали за песната „Bella Ciao“, за која вели дека ги открила за време на долгогодишното истражување и подготовките за документарниот филм.

Италијанската телевизија РАИ, која работи на филмот заедно со две приватни продукциски куќи, најавува дека документарецот ќе и биде претставен на јавноста во декември годинава.

Слични Вести
Menu