Овој сладолед чини “само” 800 евра и е најскап во светот. На здравје!

Сладоледот “Serendipiti’s Golden Opulence Sundae” добил место во Гинисовата книга на рекорди како најскап десерт во светот.

Станува збор за десерт кој мора да се нарача најмалку 48 часа порано, а доаѓа во комплет со три топки тихитски сладолед од ванила прекриени со ливчиња од 23-каратно злато, какои бадеми, кавијар и орхидеи од злато кои се прават осум часа, со кандирано овошје од Париз .

Се служи во чаша од кристал Бакара од 350 долари и со лажица од 18-каратно злато. Откриена е тајната на цртаниот филм од детството, дали…

Сладоледот содржи само најквалитетни состојки, вклучително и скапо чоколадо од Тоскана и зрна ванила увезени од Мадагаскар.

Слични Вести
Menu