Сигурно слабеење и тоа без диета : со интуитивна исхрана

Многу пати нашата цел е да започнеме диета и на крајот да се откажеме од сите напори затоа што не можеме да ги издржиме строгите ограничувања што ни ги наметнуваат разни диети. Она што ни треба е да ги прифатиме нашите потреби, да го слушаме нашето тело и да направиме важни избори во исхраната што ќе помогнат за слабеење без да влезете во тешкиот процес на диета.

Заборавете на значењето на диетата

Првиот чекор е да се разбере дека диетите немаат долгорочен ефект, туку само последици по менталното и физичкото здравје. Само променете го вашиот начин на размислување и ќе видите дека целта е всушност да се грижите за вашето тело.

Борете се против гладот

Кога на вашето тело му треба храна, треба да ги слушате неговите потреби и да не се обидувате да се борите против гладот ​​со погрешна тактика. Постојат многу здрави закуски, како што се лажица путер од кикирики или јаткасти плодови или овошје, што ќе ви помогне да се борите против чувството на глад се додека не дојде време за следниот оброк.

Нема „полиција за храна“

Ако гласот во главата ви забранува да јадете, подобро е да бидете рамнодушни кон тој глас, а не кон вашите потреби. Дозволени се сите оброци, дури и пица, колачиња, тестенини, но не секој ден и не премногу. Давајќи си задоволство да уживате во вашата омилена храна, полесно ќе се грижите за вашето тело.

Јадењето не е казна. Нискокалорични тестенини нема да ви донесат задоволство, затоа постојано ќе барате нешто за борба против гладот.

Интуитивно движење

Во оваа фаза, сфаќате дека на телото му треба вежби и движење, без притисок. На овој начин, во дневната рутина вклучувате активности како што се брзо одење, јога и лесно вежбање.

Вкусна храна не е забранета

Многу пати чувствуваме потреба да јадеме нешто вкусно за да се справиме со лош психолошки ден. Нема причина да се чувствувате виновни, ќе подлегнете на сладоледот за прв пат, но постепено ќе откриете алтернативни методи за справување со негативни емоции, како што се медитација или трчање.

Не ставајте етикета на храната

Не постои здрава исхрана што бојкотира некои видови храна и не постои совршена диета. Давајќи си време, ќе разберете што е тоа што навистина му помага на вашето тело и кои се намирниците што ве надувуваат или не ви одговараат.

Слични Вести
Menu