НАСА ќе носи луѓе на Месечината

Американската вселенска агенција – НАСА ја состави првата од своите моќни ракети за лансирање на вселенскиот систем (SLS), што ќе ги однесе луѓето на Месечината оваа деценија.

Во петокот, инженерите во вселенскиот центар Кенеди на Флорида завршија спуштање на 65 метри од целокупната етапа помеѓу две помали ракети, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Би-Би-Си.

Ова е првпат сите три клучни елементи на ракетата да бидат заедно во конфигурацијата на лансирањето.

НАСА планира да го лансира „SLS“ на својот прв лет оваа година.

Сепак, ниту еден астронаут нема да биде на бродот, бидејќи инженерите сакаат ракетата и вселенското летало да поминат неколку чекори пред да им се дозволи на луѓето да се возат во 2023 година.

агенции

Слични Вести
Menu