АМЕРИКА ОСТАНУВА НЕПРИЈАТЕЛ НА РУСИЈА! Студен туш од Москва, соништата на Вашингтон се распарчија на парчиња

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека засега нема причина САД да бидат отстранети од руската листа на непријателски земји.

  • Не, засега нема такви причини – одговарајќи на прашањето на новинарите.

Зборувајќи за преговорите за стратешка стабилност, за кои беа договорени претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, Песков рече дека засега не е познато кој ќе ја предводи руската делегација во тој процес.

На ова прашање зборуваше и помошникот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, кој рече дека првиот состанок може да се организира во следните неколку недели.

Преговорите одеа како што очекувавме
Преговорите меѓу претседателите на Русија и Соединетите држави, Владимир Путин и Џо Бајден поминаа приближно како што очекуваше руската страна, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

  • Преговорите одеа приближно како што очекувавме, но сè ќе продолжи да зависи од продолжението – рече Песков.
Слични Вести
Menu